Milosrdná prezidentka. Čaputová už udelila viac milostí ako Kiska!
V úrade je len niečo vyše roka a už stihla zmierniť alebo odpustiť trest odňatia slobody viacerým odsúdeným ako jej predchodca Andrej Kiska za päť rokov prezidentského mandátu.
Rozhodne to nie sú žiadne preteky, ale akt, ktorý si vyžaduje veľmi dôkladné a zodpovedné uváženie. Aj tak je však zaujímavé, že aktuálna hlava štátu už po roku v úrade prevyšuje svojho predchodcu v počte udelených milostí. Vždy to boli prípady, kde prezidentka zvážila zložitú rodinnú situáciu.
Šťastlivci spoza mreží
Oficiálna stránka prezidentky republiky ponúka štatistiku udelených milosti jednotlivých hláv štátu. Ide o mimoriadne ústavné právo prezidenta republiky, ktoré využívali všetci politici v tejto najvyššej ústavnej funkcii.
Zuzana Čaputová za viac ako rok v úrade udelila sedem milostí. Jej predchodca Andrej Kiska udelil za celé funkčné obdobie piatich rokov šesť milostí.
Najväčšie zľutovanie s odsúdenými mal Michal Kováč, ktorý počas jedného funkčného obdobia omilostil 85 odsúdených. Za ním nasleduje Rudolf Schuster (75) a Ivan Gašparovič za dve funkčné obdobia, teda desať rokov, omilostil 28 odsúdených.
Treba však zdôrazniť, že každej hlave štátu pristali na stôl iné žiadosti o milosť, ktoré sa navzájom nedajú porovnávať a rozdielny bol aj ich počet.
Najznámejší prípad
Zatiaľ poslednú milosť udelila prezidentka Zuzana Čaputová koncom júla 48-ročnej žene, ktorá si mala odpykať deväť rokov za mrežami. Zavraždila svojho druha, ktorý však ju aj jej dve deti celé roky týral.
“U odsúdenej došlo podľa znaleckého posudku v čase spáchania skutku k nahromadeniu úzkosti a o skratové konanie pod vplyvom dlhodobého stresu, ktoré vyústilo do nezvládnutého afektu a následného impulzívneho správania voči tyranovi,” uvádza prezidentka v zdôvodnení milosti.
Zrejme najznámejším prípadom je však osud mladíka, ktorý ako 17-ročný zavraždil svojho otca a dostal dva roky. Aj tu sa obeťou stal tyran, ktorý dlhé roky surovo mlátil chlapca i jeho matku.
Prezidentka vzala do úvahy, že mladík zdvihol ruku so zbraňou v afekte a nešlo o plánovanú vraždu. “V súčasnosti je študentom nadstavbového štúdia a vedie riadny život,” dodáva prezidentka v zdôvodnení milosti.
Hlava štátu nerozhoduje o udelení milosti sama. Je nutné, aby toto rozhodnutie podpísal aj predseda vlády, alebo ním poverený minister. Zároveň platí, že národná rada má právo rozhodnutie prezidentky o udelení milosti alebo amnestie zrušiť, ak by odporovalo princípom demokratického a právneho štátu.