Správy

Minister obrany dostal na vývoj bojových obrnených vozidiel čas do konca roku 2018

Vláda v stredu schválila návrh realizácie dodávok 81 kusov bojových obrnených vozidiel (BOV) typu 8x8 a do 404 kusov bojových obrnených viacúčelových taktických vozidiel typu 4x4. Uvádza sa to v uznesení kabinetu k tajnému materiálu ministerstva obrany, ktorý zverejnil Úrad vlády.

Ilustračný obrázok k článku Minister obrany dostal na vývoj bojových obrnených vozidiel čas do konca roku 2018
Zdroj: TASR

Realizácia dodávok BOV by mala byť realizovaná s dôrazom na maximálnu možnú mieru zapojenia slovenského obranného priemyslu, pri splnení princípov ekonomicky najvýhodnejšej ponuky.

Ministri zobrali na vedomie realizáciu projektu výskumu a vývoja obrnených transportérov typu 8×8 v spolupráci ministerstiev obrany Slovenskej republiky a Fínskej republiky. Tiež realizáciu projektu výskumu a vývoja nového bojového obrneného viacúčelového taktického vozidla 4×4 s možnosťou spolupráce s dosiaľ neurčeným strategickým partnerom európskeho a regionálneho významu. Na vývoj prototypov oboch vozov je čas viac ako jeden rok. Minister obrany Peter Gajdoš dostal úlohu predložiť do 31. decembra 2018 na rokovanie vlády výsledky ich technických a vojskových skúšok.

Spojenie slovenských priemyselných a vývojových kapacít so zahraničným obranným priemyslom je podľa zverejneného komuniké najvhodnejším riešením. Ministerstvo obrany analyzovalo jednotlivé možnosti obstarania vozidiel a spolupráca s Fínskom bola vybraná na základe na základe dostupných cenových relácií. "Cena sériového vozidla 8×8 vybaveného automatizovanou zbraňovou stanicou slovenskej produkcie a protitankovým riadeným kompletom minimálne III. generácie nepresiahne celkovú hodnotu 4 milióna eur za kus s DPH, konštatuje dokument. Pri vozoch 4×4 v základnom variante vybavenom automatizovanou diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou slovenskej produkcie nemá cena presiahnuť 1,2 milióna eur s DPH.

Základnou platformou nového obrneného vozu 8×8 bude upravený podvozok fínskeho vozu Patria 8×8 AMV. Ten bude prispôsobený podľa požiadaviek slovenských ozbrojených síl a doplnený modernými prvkami vrátane automatickej zbraňovej stanice. Obdobný postup zvolilo aj Slovinsko (vozidlo SKOV 8×8 Svarun), Poľsko (voz Rosomak), USA (voz Hovac) a Juhoafrická republika (voz Badger). Za generálneho zhotoviteľa prototypu bola určená štátna spoločnosť Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom. Náklady na výskum a vývoj prototypu jeho skúšky, výrobu 81 kusov a logistickú podporu v rokoch 2018 až 2024 neprekročia podľa komuniké sumu 417 miliónov eur.

Obstaranie viacúčelových bojových taktických vozidiel 4×4 by sa malo realizovať taktiež vlastným projektom výskumu a vývoja s možnosťou spolupráce so strategickým partnerom európskeho a regionálneho významu a s využitím výrobných a technologických schopností slovenského obranného priemyslu. Výber strategického partnera má byť realizovaný na základe medzinárodných rokovaní. Generálnym riešiteľom sa aj tu stal podnik Konštrukta Defence. Sériová výroba vozidiel v počte do 404 kusov môže byť realizovaná až po ukončení výskumno-vývojovej úlohy a úspešných kontrolných a vojskových skúškach. Náklady na vývoj a výskum prototypu vozidla vrátane skúšok, overovacej série vozidiel a sériovej výroby, logistickej podpory v období rokov 2018 – 2029 neprekročia plánovaných 782,7 milióna eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM