Správy

Ministerstvo nechce v školách Slovenských brancov: Plánuje sprísniť opatrenia

Ministerstvo školstva plánuje sprísniť opatrenia. Chce zabrániť Slovenským brancom, aby navštevovali školy. Rezort vydal zoznam odporúčaných inštitúcií.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo nechce v školách Slovenských brancov: Plánuje sprísniť opatrenia
Zdroj: TASR

Ministerstvo školstva je pripravené sprísniť opatrenia v školách, aby zabránilo styku detí, mládeže a učiteľov s nevhodnými vzdelávacími programami. Poukazuje na Slovenských brancov. K sprísneniu pristúpi na základe výsledkov prešetrenia činnosti tejto polovojenskej organizácie Generálnou prokuratúrou SR, na ktorú sa s podnetom obrátil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

„Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová so znepokojením prijala informáciu od ministerstva obrany o ďalšom pôsobení organizácie Slovenskí branci. Rezort vníma a podporuje preverenie tejto organizácie, ktorá sa dlhodobo pokúša aj o začlenenie do výchovno–vzdelávacieho procesu v školách realizáciou účelových cvičení alebo šírením nevhodnej literatúry v školách,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva školstva.

Pripomína, že rezort v minulosti vydal usmernenia v súvislosti s výberom poskytovateľov účelových cvičení. „Reflektovali na pokusy organizácie Slovenskí branci o začlenenie sa do procesu výučby v školách,“ vysvetľuje ministerstvo.

Školám odporúča spoluprácu s overenými organizáciami ako Ozbrojené sily SR, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, Mestská polícia, organizácie Slovenský skauting, Sokol, Orol, Slovenský Červený kríž, stredné odborné školy zdravotnícke, Slovenský zväz ochrancov prírody, Združenie technických a športových činností SR a iné organizácie, ktoré majú vo svojich stanovách uvedenú činnosť spojenú s touto témou.

Pôsobením Slovenských brancov by sa mala zaoberať Generálna prokuratúra SR. Obrátil sa na ňu minister obrany Peter Gajdoš s podnetom, aby preskúmala činnosť brancov a povedala, či nie je ohrozením bezpečnosti SR a v rozpore s platnými zákonmi. Minister zdôraznil, že jedinou legálnou obrannou organizáciou Slovenska sú Ozbrojené sily SR. Gajdoš odmieta tolerovať, že niekto „s nejasným cieľom sa snaží militarizovať spoločnosť a hrať sa na vojakov“. Od aktivity brancov sa dištancuje. Avizuje opatrenia na riešenie situácie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM