Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo rieši problém: Na Slovensku chýba 2-tisíc policajtov, ako to chce ZMENIŤ?
Zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Ministerstvo rieši problém: Na Slovensku chýba 2-tisíc policajtov, ako to chce ZMENIŤ?

Rezort vnútra pracuje na zlepšení podmienok pre policajtov. V súčasnosti pripravuje reformu.

Krimi
Krimi

Ministerstvo rieši problém: Na Slovensku chýba 2-tisíc policajtov, ako to chce ZMENIŤ?

Rezort vnútra pracuje na zlepšení podmienok pre policajtov. V súčasnosti pripravuje reformu.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo rieši problém: Na Slovensku chýba 2-tisíc policajtov, ako to chce ZMENIŤ?
Zdroj: TASR/Kristína Mayerová

V Policajnom zbore (PZ) chýba 2000 policajtov. Obsadených je 20 545 z pláno­vaných 22 569 miest. Najviac príslušníkov chýba v obvodných oddeleniach najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. Ako deklarovala, všetky úlohy plní Policajný zbor riadne, profesionálne a včas. Rezort zároveň pracuje na zlepšení podmienok na prácu v polícii.

Chystá sa reforma

„Jedným z dôvodov podstavu bol odchod väčšieho počtu policajtov zo služobného pomeru do civilu v roku 2019 a 2020, a to z dôvodu valorizácie služobných platov o desať percent v každom roku,“ načrtla hovorkyňa. Ako vysvetlila, išlo o policajtov, ktorí zotrvaním splnili podmienky na výsluhové zabezpečenie, ktoré sa vypočítavalo z valorizovaných platov.

Rezort vnútra a vedenie polície v súčasnosti pracujú na reforme polície, ktorá má podľa Eliášovej zamestnancom Policajného zboru priniesť kvalitné a férové pracovné podmienky pre všetkých a adekvátne ohodnotenie. Zároveň má zvýšiť bezpečnosť občanov a dôveryhodnosť polície.

„Chceme tiež optimalizovať náklady na samotný chod Policajného zboru. Vytvorením vhodných štruktúr chceme reagovať na súčasné a budúce hrozby. Výrazne sme posilnili analytické kapacity PZ, vytvorili sme štruktúry, ktoré sú zodpovedné za finančné vyšetrovanie, ktoré sa stalo pre nové vedenie PZ prioritou,“ priblížila hovorkyňa.

Kľúčová je podľa MV SR aj personálna politika, vo funkciách majú byť ľudia s patričným morálnym a odborným kreditom. Súčasťou reformy sú postupné výmeny na niektorých riadiacich postoch vyššieho manažmentu.

Obmena vozidiel

K zlepšeniu podmienok v polícii má prispieť aj obmena 705 kusov vozidiel v priebehu rokov 2022 až 2023 za ekologické vozidlá. Dostanú ich policajné hliadky v priamom výkone služby, operatívci a vyšetrovatelia. „Pre dopravnú políciu pripravujeme obstarávanie asi 65 kusov výjazdových vozidiel a 50 hliadkovacích, tie budú financované z osempercentného odvodu povinného zmluvného poistenia. Kriminalistickí technici by na budúci rok mohli dostať osem dodávok,“ poznamenala hovorkyňa.

Pripravujú sa aj ďalšie projekty nákupu vozidiel a pohonných látok. Obnova vozového parku prebieha aj formou dlhodobého prenájmu vozidiel. Vzniknúť by mala i rezortná autoškola.

Cieľom vedenia rezortu je tiež zatraktívniť povolanie policajta napríklad sociálnym zabezpečením či novými motivačnými nástrojmi na vstup. V rámci novely zákona o štátnej službe príslušníkov PZ sa má tiež znížiť vek na vstup do polície na 18 rokov.

„V súčasnosti riešime aj otázku ubytovania príslušníkov PZ na vybraných krajských riaditeľstvách, ktorí vykonávajú služobnú činnosť mimo miesta trvalého bydliska, táto problematika bola bývalým vedením rezortu vnútra nepovšimnutá,“ dodala hovorkyňa.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín