MS: Basketbalisti Argentíny na 5. mieste

Po záverečnom hvizde mali argentínski hráči úprimnú radosť aj z celkovej 5. priečky. Foto: AP Photo/Thanassis Stavrakis ISTANBUL 12. septembra (WEBNOVINY) – V nedeľňajšom zápase o konečné piate miesto na basketbalových majstrovstvách sveta mužov v Turecku zvíťazila Argentína nad Španielskom 86:81. Juhoamerický tím síce nepotvrdil svoje líderské postavenie v renkingu FIBA a nezískal cenný kov, po záverečnom hvizde však mali jeho hráči úprimnú radosť aj z celkovej 5. priečky.

Argentínčania sa od začiatku zahryzli do obhajcu celkového prvenstva a hneď v úvodnej štvrtine si vypracovali sedembodový náskok 17:10 a udržali si ho až do konca prvého dejstva. Rozhodujúca však bola druhá desaťminútovka, v ktorej triumfoval juhoamerický zástupca presvedčivo 26:16.

Do šatní teda odchádzali Argentínčania s pohodlným 17-bodovým vedením 49:32. Argentínčania po polčasovej prestávke ešte zveľadili náskok na rozdiel 25 bodov (59:34), vzápätí však prišla neuveriteľná šnúra Španielov, ktorí znížili na 60:61. Darilo sa najmä Rudymu Fernándezovi, ktorý s výnimkou jednej strely spoza perimetra premenil všetky svoje pokusy. Pred záverečnou štvrtinou svietilo na ukazovateli skóre 62:65 v neprospech Španielska a posledná desaťminútovka sľubovala dramatické predstavenie.

Argentínčania v nej začali lepšie, keď odskočili svojmu súperovi na rozdiel ôsmich bodov. Španieli sa však nevzdávali a necelých päť minút pred koncom znížil Fernández krásnym „alley-oop“ na 73:75. Argentínčania si však už udržali tesný náskok a napokon triumfovali 86:81. Najlepším strelcom duelu bol spomenutý Rudy Fernández s 31 bodmi a úctyhodnou 88-percentnou úspešnosťou streľby.

V nedeľu je na programe v Istanbule ešte zápas o bronzové medaily Srbsko – Litva (18.00 h SELČ) a samozrejme aj finále medzi domácim Tureckom a Spojenými štátmi americkými (20.30 h SELČ).

Nedeľa – výsledok – zápas o 5. miesto: Španielsko – Argentína 81:86 (16:23, 16:26, 30:12, 19:25) Najviac bodov: Rudy Fernández 31, M. Gasol 16, Emeterio 8 – Delfino 27, Scola 22, Prigioni 17

Zostávajúci program basketbalových majstrovstiev sveta mužov v Turecku (časy sú uvedené v SELČ):

Nedeľa, 12. septembra: zápas o 3. miesto: Srbsko – Litva (18.00) finále: Turecko – USA (20.30)