Kultúra

Na Bratislavskom hrade môžete obdivovať bohatú tvorbu Majstra Pavla z Levoče

Nevieme, kedy a kde sa Majster Pavol narodil, ani kedy zomrel. Dlho pôsobil v Levoči. Zanechal nám bohaté dielo, ktoré je od roku 2009 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.

Ilustračný obrázok k článku Na Bratislavskom hrade môžete obdivovať bohatú tvorbu Majstra Pavla z Levoče
4
Galéria
Zdroj: TASR

Výstava na Bratislavskom hrade Majster Pavol z Levoče Ruky a zlato v službe ducha je zavŕšením kultúrnych aktivít, ktorými si verejnosť v tomto roku pripomínala 500. výročie ukončenia prác na hlavnom oltári v levočskom chráme sv. Jakuba.

Pod rúškom tajomstva

„Nevieme, kedy a kde sa Majster Pavol narodil, ani kedy zomrel. Dlho pôsobil v Levoči. Zanechal nám bohaté a obdivované dielo, našu pýchu, ktorá je od roku 2009 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Pred 50 rokmi bolo jeho dielo predstavené v múzeu v Levoči a výstava nemohla byť presunutá do Bratislavy. Teraz tú chybu naprávame,“ povedala na slávnostnom otvorení expozície Mária Novotná z levočského múzea, ktorá výstavu s Alenou Piatrovou (HM SNM) autorsky pripravila.

Na treťom poschodí hradu je prezentovaná osobnosť Majstra Pavla a jeho tvorba v širšom dobovom kontexte. V troch sekciách ponúka prierez jeho dielom. Od prác, ktoré majú korene v neskorostre­dovekej zbožnosti, ďalšie poukazujú na jeho stretnutie s humanizmom a renesanciou, v závere aj s myšlienkami reformácie.

Jedenásť diel Majstra Pavla dopĺňajú tri tabuľové maľby, z toho dve z dielne jeho spolupracovníkov a kolekcia umelecko-remeselných predmetov prevažne liturgického charakteru, ktoré približujú pôvodnú funkciu vystavených diel v závere stredoveku.

Vzácne oltáre

Návštevník spozná jeho oltáre zo Sabinova, Polomy a Spišského Podhradia, kalvárie z Bardejova a Spišskej Novej Vsi, Meditujúceho Krista z Prešova, Súsošie sv. Juraja z Levoče, Bolestného Krista z Hozelca a iné priestorové drevené diela. Dopĺňajú ich kalichy zo Spišskej Belej, Rybian, Bolerázu, Spišskej Soboty, monštrácie z Prievidze, Stropkova, Chtelnice, Nových Zámkov a iných farností, ako aj maľovaný obraz Metercia z Rožňavy.

Diela zapožičalo 27 farností, Šarišské múzeum v Bardejove, Slovenská národná galéria, SNM, Arcibiskupský archív v Košiciach, archívy Evanjelických cirkevných zborov a. v. v Levoči a Kežmarku, Štátne a oblastné archívy v Banskej Bystrici, Prešove, Levoči a Bardejove.

Expozícia je obohatená o haptickú a interaktívnu zónu. Tam sa nevidiaci návštevníci môžu zoznámiť s dielom Majstra Pavla prostredníctvom publikácie, ktorú vydala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Výstava potrvá do 18. marca 2018. HM SNM k nej pripravilo sprievodné podujatia a komentované prehliadky.

Majster Pavol z Levoče (výstava)
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie