Peter Simon Rôzne

Na hrad vyviezli nové posvätené zvony: Prvýkrát zaznejú už túto stredu!

Na hrad Krásna Hôrka slávnostný sprievod vyviezol tri nové posvätené zvony, ktoré v hradnej kaplnke nahradia staré. Tie zničil požiar v marci 2012.

Ilustračný obrázok k článku Na hrad vyviezli nové posvätené zvony: Prvýkrát zaznejú už túto stredu!
Zdroj: TASR

Program posvätenia zvonov sa začal v nedeľu 13. septembra 2015 ráno v Krásnohorskom Podhradí slovenskou sv. omšou, nasledoval obrad posvätenia zvonov v záhrade kostola Všetkých svätých, následne absolvovali sv. omšu aj návštevníci hovoriaci maďarským jazykom a tesne popoludní boli zvony na koči s koňmi vyvezené na hrad. Sprevádzali ich hostia z Maďarska i Slovenska z organizácií, ktoré prispeli na ich odliatie, a tiež stovky obyvateľov blízkych obcí.

Pôvodné zvony nad hradnou kaplnkou v minulosti do širokého okolia ohlasovali veselé i smutné udalosti v živote hradu, jeho majiteľov – Andrássyovcov, a neskôr aj obyvateľov podhradia. V nedávnych časoch zvonili napríklad pri odpustových slávnostiach alebo oznamovali úmrtie v obci pod hradom.

„Oheň a vysoké teploty počas požiaru spôsobili, že z malého a stredného zvona ostali len roztavené hrudky bronzu a srdcia, z najväčšieho zvona veniec a srdce,“ uviedla Judita Krajčiová z Múzea Betliar.

Prvýkrát zaznejú zvony v stredu o 19.30 h počas priateľského stretnutia pri svetle sviečok pred hradnou bránou.

Ako dodala, reštaurovanie zvonov vzhľadom na rozsiahle poškodenie nebolo možné, preto zvonolejársky majster Miklós Gombos z maďarskej obce Őrbottyán v spolupráci s odborníkmi z múzea v Betliari, ktoré spravuje pozostalosť po rode Andrássyovcov, odliali nové. Na tento účel sa konalo viacero zbierok.

Na odliatie najmenšieho zo zvonov vyhlásili z iniciatívy Združenia gemerských remeselníkov so sídlom v Krásnohorskej Dlhej Lúke verejnú zbierku, ktorú podporili samotní remeselníci. Do zbierky venovali výťažok z predaja svojich produktov, ako aj výťažok z benefičného koncertu usporiadaného v maďarskom meste Ibrány, ktoré má družbu s Krásnohorskou Dlhou Lúkou.

Zvon strednej veľkosti bolo možné odliať vďaka finančnému daru, ktorý poskytol Ženský vínny rytiersky rád Pannónia z Maďarska. Zhotovenie najväčšieho zvona umožnila dobrovoľná zbierka obyvateľov obce Krásnohorské Podhradie, jej družobnej obce Csíkszentkirály v rumunskom Sedmohradsku, ako aj účastníkov festivalu Gombasecký letný tábor a Občianskeho združenia Sine Metu.

Na hrad vyviezli nové posvätené zvony
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM