Zo Slovenska

Na hraniciach vznikne pruh pre očkovaných. Jednoduchšie to budú mať aj pendleri

Polícia žiada občanov, aby si pred príchodom na miesto kontroly na hraniciach pripravili všetky potrebné doklady a potvrdenia. Prispejú tak k plynulosti cestnej premávky.

Ilustračný obrázok k článku Na hraniciach vznikne pruh pre očkovaných. Jednoduchšie to budú mať aj pendleri
25
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Pohyb pre ľudí bývajúcich za hranicami sa od 9. júla vďaka novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR práve zjednodušuje. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR to uviedlo v súvislosti s kritikou pendlerov k novým opatreniam, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Nezaočkovaní pendleri

Ministerstvo poukázalo na to, že očkovaní nemajú povinnosť testovania. „Zároveň po novom podľa stanovenej vyhlášky sa za zaočkovanú osobu považuje aj človek, ktorý je očkovaný prvou dávkou očkovacej látky, pričom táto definícia s platnosťou do 9. augusta platí okamžite po zaočkovaní,“ argumentovala Eliášová. Zjednodušenie vidí rezort aj v tom, že očkovaným s platnosťou od 9. júla postačuje zaregistrovať sa v e-hranici raz za pol roka.

„Nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach susedného štátu od otvoreného hraničného priechodu, musia predložiť podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva platnej od 9. júla, negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní,“ doplnila hovorkyňa.

Okrem COVID-preukazu Európskej únie alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku sa možno preukazovať aj potvrdeniami z iných krajín, ako pripomenula hovorkyňa. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.

Prečítajte si aj

Kontroly na hraniciach

Polícia žiada občanov, aby si pred príchodom na miesto kontroly na hraniciach pripravili všetky potrebné doklady, potvrdenia alebo mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení. Prispejú tak k plynulosti cestnej premávky.

Aktuálne je situácia na hraničných priechodoch podľa polície pokojná a cestujúci sú vybavovaní priebežne, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Príslušníci Policajného zboru pri zdravotno-bezpečnostných kontrolách preverujú splnenie povinnosti registrácie na webe e-hranica alebo preukázanie splnenia podmienok na uplatnenie výnimky z karanténnych povinností,“ upozornila hovorkyňa. Digitálne COVID preukazy kontrolujú prostredníctvom mobilných čítacích zariadení.

Pruh pre očkovaných

Tam, kde je to možné, najmä na veľkých cestných priechodoch, bude podľa hovorkyne vytvorený čo najväčší možný počet jazdných pruhov, pričom jeden jazdný pruh bude určený pre očkované osoby.

Pri kontrolách pomáhajú policajtom príslušníci Ozbrojených síl SR, v prípade potreby prisľúbili pomoc aj príslušníci Finančnej správy SR.

Vybrané menej frekventované hraničné priechody na vnútorných hraniciach sú uzavreté. „O tom, či dôjde k prehodnoteniu uzavretia, respektíve otvorenia niektorých hraničných priechodov, musí rozhodnúť vláda svojím uznesením,“ dodala Bárdyová.

Alert systém

Od pondelka 5. júla polícia vykonáva náhodné, avšak intenzívne kontroly dodržiavania povinností osôb vstupujúcich na územie SR cez jej vnútorné a vonkajšie hranice vrátane letísk. Vykonávané sú aj vo vytypovaných vlakoch a na vlakových staniciach. Výnimku z kontrol má nákladná doprava. Režim kontrol vychádza zo zaradenia Slovenska do II. fázy alert systému.

Prečítajte si aj

DOPRAVA JE NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH PLYNULÁ: PRIBUDNÚ AJ JAZDNÉ PRUHY PRE ZAOČKOVANÝCH 📃Vláda svojim uznesením...

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, July 6, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM