Marek Kravjar Správy

Na telo: Ukradli ste 2 miliardy, kričal Matovič. Blanár je „trošku zaskočený" Počiatkom

Dvaja úhlavní nepriatelia sa v nedeľu popoludní posadili vedľa seba v štúdiu TV Markíza. Na telo s Michalom Kovačičom prinieslo búrlivú diskusiu plnú osobných atakov a urážok.

Ilustračný obrázok k článku Na telo: Ukradli ste 2 miliardy, kričal Matovič. Blanár je „trošku zaskočený" Počiatkom
Zdroj: TV Markíza

Nedeľná diskusia nemohla začať inak, než s ukážkou z najnovšej tajnej nahrávky „domáceho archívu“ obvineného podnikateľa Mariana Kočnera. Tá je zhotovená v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. V nej sa bývalý minister dopravy a financií Ján Počiatek (Smer-SD) rozpráva s Trnkom o nelegálnom biznise Jána Slotu.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár sa priznal, že ho to „trošku zaskočilo“ a to hlavne kvôli forme komunikácie. „Ak sa ukáže, že niečo z tejto nahrávky bolo protizákonné, je potrebné, aby sa konalo," uviedol a opakoval už mantru predstaviteľov Smeru: „Padni komu padni“.

Tiež konštatoval, že vtedajší premiér Robert Fico vraj zasiahol adekvátne a Slovenskej národnej strane, ktorú vtedy viedol Ján Slota, zobral rezort životného prostredia.

Nerozdelené dve miliardy

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že o nahrávke vedel už pol roka, ale nepoznal jej presný obsah. Usmievajúcemu sa Blanárovi so stupňujúcimi emóciami a zvýšeným hlasom vravel: „Toto je hanba, toto je vizitka dvanástich rokov akože sociálneho štátu Smeru. Vy sa idete z tohto vyklamať?“

Podľa Matoviča Fico konal pri kauzách, ako Lemikon či emisie, až vtedy, keď registroval príliš veľké politické straty. Pri kauze emisie bolo podľa neho kľúčové, že ešte v júni Fico dostal upozornenie od SIS o nevýhodnom predaji, no nič neurobil.

„Jediné čo Smer zaujímalo bolo, že sa Slota o tie dve miliardy s Ficom nepodelil,“ pustil sa do Blanára, ktorý argumentoval tým, že Matovič mal podať trestné oznámenie.

„Je teraz podstatné, či som vedel, alebo to, že ste ukradli dve miliardy korún?,“ skočil do reči Blanárovi. „Ja som nič neukradol, choďte to povedať tomu, kto ich ukradol,“ pokračoval Blanár.

Po vzájomnej hádke a osočovaní nakoniec Blanár priznáva, že by Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora nevolil, ak by disponoval s informáciami o závadovosti jeho osoby.

Smer vraj straší

Na pretras došli aj minimálne dôchodky, ktoré sú podľa Blanára otázkou priorít a tvrdí, že šéf Sociálnej poisťovne za Smer-SD Ľubomír Vážny už má riešenie. Matovič v tejto súvislosti povedal, že Smer straší ľudí, že im niekto po voľbách zoberie sociálne výhody.

Tiež deklaroval, že ak bude OĽaNO vo vláde, zachovajú všetky sociálne opatrenia, vrátane tých z dielne Smeru. Deficit chce riešiť odstavením od verejných financií takých ľudí, ako boli v nahrávke.

Ťahy s políciou

Na pondelok avizoval, že zverejní nahrávku s Petrom Pellegrinim (Smer-SD), kde sa premiér dohaduje s policajnými odborármi o navyšovaní platov. „Natvrdo dôkaz o tom, že si kupujete policajtov," tvrdí Matovič.

Vyšetrovanie člena OĽaNO Jaroslava Naďa a zvolanie niektorých členov Bezpečnostnej rady nebolo podľa Blanára prehnané. Išlo podľa neho len o obvinenie, ktoré sa nakoniec nepotvrdilo.

„Treba nechať konať orgány činné v trestnom konaní,“ zopakoval Blanár vetu, ktorú často používal počas celej relácie.

Matovič však oponuje, že Smeru šlo len a len o zdiskreditovanie ich člena a chceli odpočúvať ich predvolebnú komunikáciu. Tiež dúfa, že toto obvinenie prinesie Naďovi niekoľko stotisíc krúžkov od voličov.

Debakel

Počas relácie mali diváci opäť možnosť hlasovať prostredníctvom facebooku. Na otázku: „Kto je víťazom Na telo: J. Blanár alebo I. Matovič?“ utrpel smerácky podpredseda debakel a prehral v pomere 8% ku 92%.

Rýchle správy

Najčítanejšie