Správy Zo Slovenska

Na trhu je NEBEZPEČNÁ kozmetika: Na zozname sú viaceré ZNÁME značky, i od módneho návrhára

Na trh sa dostalo hneď niekoľko kozmetických výrobkov, ktoré môžu ohroziť zdravie. Ak ich máte doma, zbavte sa ich.

Ilustračný obrázok k článku Na trhu je NEBEZPEČNÁ kozmetika: Na zozname sú viaceré ZNÁME značky, i od módneho návrhára
3
Galéria

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému Safety Gate RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) ich nahlásili kontrolné orgány v Rumunsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Taliansku. TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného odboru ÚVZ SR.

Viacero známych značiek

Ide o mydlo značky Igienol, výrobok po holení značky D'Amaris Solea Men, tekuté krémové mydlá Tesori d'Oriente, toaletná voda Ralph Lauren. Nahlásili aj sprchové gély, sprejový dezodorant a tekuté mydlo značky Borotalco, mydlo značky English home, krém na tvár Elizabeth Arden, kolínske vody a toaletná voda pre mužov značky Free Love, šampón Vidal, krém na tvár Setablu a pleťové sérum Natura Siberica či parfum pre ženy značky Jfenzi.

Výrobky majú v zozname zložiek uvedenú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional, čo je v rozpore s európskymi nariadením o kozmetických výrobkoch. Látka môže poškodiť reprodukčný systém a môže spôsobiť senzibilizáciu pokožky.

ÚVZ SR upozornil tiež na sérum na riasy, v ktorom sa nachádza látka Cloprostenol isopropylester. Tá je viazaná na lekársky predpis a výrobok nie je podľa úradu bezpečný.

Foto niektorých nebezpečných výrobkov nájdete v priloženej galérii.

Hrozba pre deti

Upozorňuje aj na mydlo v tvare koláčika značky il mio girasole. Poukázal na jeho tvar, vzhľad, farbu a veľkosť, ktoré sú ľahko zameniteľné s potravinou.

„Z dôvodu zámeny vyššie uvedeného výrobku s potravinou môže dôjsť k požitiu výrobkov, hlavne u malých detí. Malé časti sa dajú ľahko oddeliť a deti si ich môžu vložiť do úst, čo by mohlo znamenať riziko zadusenia, alebo malé časti končiace v tráviacej trubici môžu poškodiť zdravie dieťaťa,“ uviedol úrad.

Titul. foto: ilustračné

Zostaňte v obraze. Ďalšie novinky z domova i zo sveta:

FOTO: ÚVZ upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov
3
Galéria
Zdroj: ÚVZ SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM