Zo zahraničia

Na úmrtie predsedu Európskeho parlamentu reagujú aj slovenskí europoslanci

Aj slovenskí europoslanci v utorok využili sociálne siete, aby reagovali na úmrtie predsedu Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho, ktorý zomrel skoro ráno vo veku 65 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Na úmrtie predsedu Európskeho parlamentu reagujú aj slovenskí europoslanci
Zdroj: TASR/AP

„Odpočívajte v pokoji pán predseda David Sassoli. Ďakujeme za všetko, budete nám všetkým chýbať,“ napísala na sociálnej sieti Twitter europoslankyňa Monika Beňová.

„Veľmi nás zarmútila správa o smrti predsedu EP Davida Sassoliho. Moje myšlienky sú s jeho rodinou, priateľmi a kolegami,“ uviedol europoslanec Vladimír Bilčík na Twitteri.

Strata predsedu

Miriam Lexmann na sociálnej sieti Facebook zdieľala Sassoliho fotografiu so slovami „odpočívajte v pokoji“.

„Ťažko sa teraz hľadajú slová. Strašne ma mrzí strata nášho predsedu Davida Sassoliho. Bol to veľmi múdry a láskavý človek. Bude nám veľmi chýbať,“ napísala slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na Twitteri.

„Som hlboko zarmútený úmrtím Davida Sassoliho. Naša politická rodina stratila oddaného druha. Jeho profesionálna cesta od novinára až po obhajovanie práv občanov v EP zostane pre mňa – bývalého novinára – inšpirujúca,“ napísal na sociálnej sieti Robert Hajšel.

„Úmrtie Davida Maria Sassoliho, predsedu europarlamentu, je pre Európu veľkou stratou. Strácame silnú osobnosť oddanú liberálnej demokracii. Nech odpočíva v pokoji. Úprimnú sústrasť celej jeho rodine,“ uviedol slovenský europoslanec Martin Hojsík.

„Som hlboko zarmútený stratou predsedu EP Davida Sassoliho. Ako veľký a hrdý Európan bude chýbať mnohým na celom kontinente. Moje myšlienky sú s jeho rodinou, priateľmi a kolegami,“ napísal na Twitteri Michal Šimečka.

„Je smutné, ak nás predíde do večnosti niekto, koho sme poznali. Je smutnejšie, keď je to kolega a spolupracovník, ako ním bol aj náš taliansky predseda Európskeho parlamentu,“ napísal europoslanec Ivan Štefanec, ktorý kondoloval prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Mal vážne komplikácie

Vo veku 65 rokov zomrel v utorok predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli, ktorý bol od 26. decembra hospitalizovaný v nemocnici v Taliansku. Agentúre DPA to potvrdil Sassoliho hovorca Roberto Cuillo.

Podľa nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle Sassoli zomrel po „vážnych komplikáciách“ v súvislosti s jeho imunitným systémom.

„Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zomrel 11. januára o 01.15 h v nemocnici v talianskom meste Aviano, kde bol hospitalizovaný,“ uviedol na Twitteri Cuillo.

Cuillo v priebehu pondelka oznámil, že Sassoli pre hospitalizáciu zrušil všetky svoje oficiálne aktivity. „Hospitalizácia bola nevyhnutná pre závažné zdravotné komplikácie spôsobené dysfunkciou imunitného systému,“ uviedol Cuillo vo vyhlásení pre médiá.

David Maria Sassoli sa narodil 30. mája 1956 vo Florencii. V 70. rokoch minulého storočia vyštudoval politológiu na Florentskej univerzite. Začínal ako agentúrny novinár a neskôr pracoval pre rímsky denník Il Giorno.

Do politiky vstúpil v roku 2009, stal sa členom stredo-ľavicovej Demokratickej strany (PD), za ktorú v tom istom roku úspešne kandidoval za poslanca EP. Získal viac ako 400-tisíc hlasov, čo bol pre politického nováčika impozantný výsledok. V roku 2013 sa uchádzal o post primátora Ríma, ale vo voľbách ho porazil Ignazio Marino.

Za predsedu europarlamentu bol zvolený 3. júla 2019.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM