Zo Slovenska Cestovanie

Nahliadnite do spálne Ľudovíta I., vydajte sa ku kamennému vodopádu či storočným dubom

Neverili by ste, čo všetko ukrýva juh stredného Slovenska! Toto leto je tým pravým na spoznávanie našej domoviny.

Ilustračný obrázok k článku Nahliadnite do spálne Ľudovíta I., vydajte sa ku kamennému vodopádu či storočným dubom
6
Galéria
Zdroj: TASR/Branislav Račko , TASR/Lenka Krošláková , TASR/Michal Svítok

Juh stredného Slovenska ponúka historické a kultúrne pamiatky, turisticky atraktívne prírodné zákutia a rozmanité možnosti kúpania. Smerom na juh od Zvolena ho tvoria aj historické regióny Novohrad a Hont.

Hrady a zámky

Ak sa vyberiete do týchto končín Slovenska, určite nevynechajte prehliadku Zvolenského zámku vo Zvolene. Goticko-renesančný zámok dal postaviť v 14. storočí uhorský kráľ Ľudovít I. ako poľovnícke sídlo uhorských kráľov. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou. Vo Višnovského parku sa nachádza kópia jedného z troch pancierových vlakov (Hurban) vyrobených v čase SNP.

V meste je tiež Lesnícke a drevárske múzeum. Zo železničnej stanice, po približne tri kilometre dlhej turistickej značke a náučnom chodníku s desiatimi zastávkami, sa dá dostať k ruinám Pustého hradu. Tri kilometre od Zvolena sa nachádza Arborétum Borová hora.

Sliač je okrem kúpeľov a termálneho kúpaliska známe aj medzinárodným civilným a vojenským letiskom. Najvýznamnejšia pamiatka je gotický Kostol sv. Mikuláša v časti Hájniky zo začiatku 14. storočia. V roku 2011 v meste odkryli aj základy gotického kostolíka sv. Michala Archanjela.

Za zmienku stojí aj Hrad Dobrá Niva. Jeho pozostatky siahajú až do 13. storočia a nachádzajú sa na východnom okraji Pliešovskej kotliny, na úpätí pohoria Javorie, nad obcou Podzámčok.

Na ceste za spoznávaním slovenských hradov nevynechajte ani Hrad Divín. Zrúcaniny gotického hradu pochádzajúce z prelomu 12. a 13. storočia sa rozprestierajú nad obcou Divín na rozhraní Krupinskej planiny a Lučenskej kotliny. Súčasťou Krupinskej planiny je aj gotický Hrad Čabraď. Týči sa nad obcou Čabradský Vrbovok. Približne desať kilometrov od Fiľakova sa rozprestiera zrúcanina hradu Šomoška. Hradný kopec tvorí národná prírodná rezervácia Šomoška. Pod hradom si nezabudnite všimnúť kamenný vodopád.

Mestečko Modrý Kameň na rozhraní Krupinskej planiny a Ipeľskej kotliny leží tri kilometre od Veľkého Krtíša. Nad mestom sú zrúcaniny kedysi významného stredovekého hradu a zámok s expozíciou Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Na ploche 12 hektárov sa v katastri mesta nachádza prírodná rezervácia Modrokamenská lesostep. Mesto je známe aj jednou z najväčších gaštaníc gaštana jedlého na Slovensku.

Kde sa okúpať?

Len štyri kilometre od Zvolena sa môžete počas slnečných dní okúpať v kúpeloch Kováčová. V obci Kováčová sa nachádza aj moderný akvapark Holidaypark, ktorý postavili na mieste pôvodného termálneho kúpaliska.

Plavky si nezabudnite vziať ani do kúpeľného mesta Dudince, ktoré leží na upätí Krupinskej kotliny. Okrem známych liečebných kúpeľov je totiž v meste od mája do septembra otvorené verejné kúpalisko s minerálnou vodou.

Medzi Lučencom a Veľkým Krtíšom si urobte zastávku aj v Dolnej Strehovej. Obec je známa nielen wellness rezortom a letným termálnym kúpaliskom, ale aj kaštieľom Imre Madácha. V kaštieli, ktorý patrí pod Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, je stála expozícia spisovateľa a dramatika Imre Madácha, autora svetoznámeho diela Tragédia človeka.

Turistika

Keď budete mať hradov a kúpania dosť, možnosti pešej turistiky ponúka Chránená krajinná oblasť Poľana, zaradená do zoznamu UNESCO. Oblasť je vhodná aj pre fanúšikov horskej cyklistiky, ktorí sa môžu vydať cyklotrasou okolo Poľany.

Pri obci Dobrá Niva sa rozprestiera Panónsky háj Gavurky. Na rozľahlej ploche stojí 600 jedinečných a mohutných dubov, ktoré prežili stovky rokov. Ideálne miesto na pokojnú prechádzku.

Nad Krupinou už viac ako 400 rokov stojí strážna veža Vartovka. V dávnej minulosti chránila obyvateľov a banské mestá pred blížiacimi sa Turkami. Dnes slúži ako rozhľadňa na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny. Východne od centra mesta sa nachádza turisticky atraktívna lokalita zvaná Štrampľoch. Ide o bývalý kamenný lom, do ktorého sú vytesané skalné úkryty, tzv. Turecké studne. V meste je napríklad aj Múzeum Andreja Sládkoviča.

Krásy juhu stredného Slovenska
6
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie