Zo Slovenska

Najnovší PRIESKUM odhalil pravdu: Až 70 % Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ je výhodné

Jesenný prieskum verejnej mienky Eurobarometer pre Európsky parlament sa konal v dňoch 12. októbra až 7. novembra. Čo odhalil?

Ilustračný obrázok k článku Najnovší PRIESKUM odhalil pravdu: Až 70 % Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ je výhodné
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Menej ako polovica Slovákov pokladá členstvo v Európskej únii (EÚ) za dobrú vec. Za výhodné ho pokladajú skoro tri štvrtiny. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra, priblížila tlačová atašé z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská.

Veľký rozdiel

„Podľa občanov Slovenska je členstvo v EÚ dobrou vecou pre 44 percent a zlou vecou pre 47 percent,“ uviedla Janíková Stavrovská. Priemer EÚ je podľa nej 62 percent ľudí, ktorí považujú členstvo za dobrú vec a desať percent ju považuje za zlú. „Naozaj tam je vidieť veľký rozdiel,“ doplnila.

Ozrejmila, že ľudia, ktorí sú spokojní s demokraciou v EÚ, považujú členstvo za dobrú vec v 77 percentách. „Tí, ktorí nie sú spokojní s demokraciu, tak tých je iba 23 percent,“ spresnila. Súvisí to s tým, že sa kritika EÚ stala témou populistických strán, vysvetlila sociologička z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vzťahov Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová. „Nehovoriac o radikálnych pravicových stranách. Takže do toho verejného diskurzu bol vnesený naratív toho, že EÚ je niečo zlé, alebo minimálne nie veľmi pozitívne,“ skonštatovala.

Dlhodobý trend

Vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek podotkol, že negatívne vnímanie EÚ Slovákmi je dlhodobý trend. „V minulosti, roky po vstupe, sme boli medzi krajinami, ktoré sú najoptimistickejšie a čísla sa pohybovali okolo 60 až 65 percent pozitívneho vnímania EÚ,“ priblížil. Dnes sú Slováci podľa neho na chvoste.

Napriek tomu, že skoro polovica považuje členstvo za zlú vec, podľa Janíkovej Stavrovskej si 70 percent Slovákov myslí, že členstvo je výhodné. „Číslo kopíruje európsky priemer, ktorý je na 72 percent,“ doplnila. Priblížila, že za výhody z členstva považuje 43 percent Slovákov nové pracovné príležitosti a podľa 29 percent EÚ prispieva k udržaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti.

„Pozitívne vníma EÚ 35 percent Slovákov oproti priemeru EÚ, ktorý je 47 percent,“ uviedla. Veľkú časť (39 percent) podľa nej tvoria obyvatelia Slovenska, ktorí ju vnímajú neutrálne.

Jesenný prieskum verejnej mienky Eurobarometer pre Európsky parlament v dňoch 12. októbra až 7. novembra uskutočnila spoločnosť Kantar na vzorke 26 431 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ. Prieskum sa realizoval formou osobných rozhovorov, v Česku a v Dánsku bol doplnený o online rozhovory. Výsledky na úrovni EÚ boli vážené podľa počtu obyvateľov každého členského štátu Únie.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM