Zo Slovenska

Najprv im štát ZAVRIE podniky, teraz od nich VYMÁHA! Gastropodnikom hrozí exekúcia

Gastrosektor mal ako jediný na Slovensku najdlhší zákaz činnosti už počas prvých dvoch vĺn pandémie nového koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Najprv im štát ZAVRIE podniky, teraz od nich VYMÁHA! Gastropodnikom hrozí exekúcia
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nič sa nezmenilo ani s príchodom tretej vlny – zákazy trvajú, kompenzácie neprichádzajú a navyše aj Sociálna poisťovňa (SP) začala od gastropodnikov vymáhať splátky za odložené odvody z minulého roka.

Pod hrozbou exekúcie sa ocitlo 2665 podnikov. Tvrdí to združenie 10 pre gastro – Aliancia slovenskej gastronómie. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) však tvrdí, že väčšina subjektov odložené odvody v splátkach zaplatila, a pripustil, že na budúcotýždňovú vládu príde s ďalším návrhom na odklad platieb poistného.

Najväčší bojovník Krajniak

Aliancia gastroprevádzok tvrdí, že SP začala vymáhať odložené odvody už v septembri. „Zdá sa, že práve minister Krajniak, najväčší bojovník za exekučnú amnestiu, dostane do exekúcie 2665 gastropre­vádzok naprieč celým Slovenskom. Práve on jediný má pritom kompetenciu vyriešiť problém s odloženými odvodmi či už odkladom, alebo odpustením,“ povedal prezident aliancie Viliam Pavlovský. Celkový odvodový dlh sa podľa jeho výpočtov pohybuje zhruba vo výške 50 miliónov eur.

„Dohodli sme sa s kolegami, že predložím na vládu pravdepodobne budúci týždeň, ale rozhodne do konca októbra, návrh na odloženie splatnosti odvodov, aby sme pomohli vyriešiť túto situáciu s odvodmi,“ povedal Krajniak pred štvrtkovým rokovaním vlády.

Nič iné neplánujú

Na otázku, či firmám pomôže štát aj inak, Krajniak odpovedal, že zo strany ministerstva už funguje aj prvá pomoc. Inú formu pomoci ministerstvo práce pripraviť neplánuje.

Podľa Krajniaka sa odklad splatnosti odvodov osvedčil, keďže ministerstvo eviduje veľmi malý podiel podnikov, ktoré odložené poistné nakoniec nezaplatia v splátkach.

Ilustračné foto, TASR

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM