Webnoviny - Svet

Nárok na štátnu prémiu pri sporení chcú sprísniť

WEBNOVINY.SK

Foto: www.sxc.hu BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – V záujme korigovania verejného dlhu chce rezort financií v systéme stavebného sporenia zrušiť tzv. inštitút priateľských sporiteľov, čím by sa celkový počet nárokov na štátnu prémiu znížil. Týka sa to teda takých sporiteľov, ktorí sporia viac ako šesť rokov, nebol im poskytnutý stavebný úver a nemusia nasporené prostriedky vrátane pripísanej štátnej prémie použiť na stavebné účely. Podľa rezortu financií, ktorý návrh dal do pripomienkového konania, nárok na štátnu prémiu by teda zanikol v prípade, ak by sporiteľ nepoužil prostriedky na stavebné účely. V takom prípade je povinný ju prostredníctvom stavebnej sporiteľne vrátiť do štátneho rozpočtu. Návrh novely zákona podľa rezortu financií nebude zasahovať do už uzatvorených zmlúv o stavebnom sporení. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2011.

V krátkodobom horizonte zrušenie inštitútu priateľských sporiteľov podľa ministerstva financií pravdepodobne spôsobí zníženie atraktivity stavebného sporenia, čo sa môže prejaviť v poklese počtu novouzatvorených prémiovo zvýhodnených zmlúv o stavebnom sporení, a to počnúc rokom 2011. To môže mať vo finančnom vyjadrení pozitívny vplyv na štátny rozpočet znížením súhrnného nároku na štátnu prémiu za uvedený rok o približne 1,66 mil. eur. V strednodobom a dlhodobom horizonte sa zrušenie inštitútu priateľských sporiteľov môže prejaviť oveľa výraznejšie, a to o približne jednu tretinu celkového ročného nároku na štátnu prémiu, teda zhruba 14 mil. eur, keďže v systéme stavebného sporenia predstavujú tzv. priateľskí sporitelia odhadom 30 % z celkového počtu sporiteľov.

Ako sa ďalej uvádza v materiáli, ide o jediný inštitút v celkovom spektre štátnej podpory bývania, pri ktorom nie je povinnosť dokladovať účelové použitie prostriedkov poskytnutých zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti, keď už systém stavebného sporenia funguje takmer 20 rokov a stal sa tradičným produktom na slovenskom finančnom trhu, ktorý sa prevažne využíva na financovanie rekonštrukcie, opravy a údržby nehnuteľností určených na bývanie, ďalšie ponechanie inštitútu priateľských sporiteľov nie je podľa ministerstva nevyhnutné.

Kvôli návrhu na zrušenie inštitútu priateľských sporiteľov sa navrhuje v novele zákona o stavebnom sporení predĺžiť lehotu, po uplynutí ktorej možno zrušiť zmluvu o stavebnom sporení bez tohto, aby zanikol nárok na štátnu prémiu, samozrejme s podmienkou účelového použitia štátnej prémie, a to z dvoch na tri roky. Táto úprava sleduje zabezpečenie stabilizácie systému stavebného sporenia z hľadiska zdrojového krytia stavebných úverov tým, že bude motivovať stavebných sporiteľov sporiť minimálne tri roky od uzavretia zmluvy o stavebnom sporení.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM