Ilustračný obrázok k článku Nečakane zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik (†64)! Prvé reakcie sú srdcervúce
11
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Nečakane zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik (†64)! Prvé reakcie sú srdcervúce

Verejnosť si ho pamätá nielen ako člena Dzurindovej vlády, ale aj ako bratislavského primátora. Internet už zaplavili kondolencie zo všetkých smerov.

Aktualizované Politika
Aktualizované Politika

Nečakane zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik (†64)! Prvé reakcie sú srdcervúce

Verejnosť si ho pamätá nielen ako člena Dzurindovej vlády, ale aj ako bratislavského primátora. Internet už zaplavili kondolencie zo všetkých smerov.

Ilustračný obrázok k článku Nečakane zomrel bývalý minister školstva Milan Ftáčnik (†64)! Prvé reakcie sú srdcervúce
11
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Náhla smrť ľavicového politika a pedagóga Milana Ftáčnika vo veku 64 rokov úprimne zarmútila nemálo ľudí. Bol známy ako nekonfliktný politik s príjemným vystupovaním. Ako presvedčený ľavičiar nemal problém podporiť aj akciu LGBTI ľudí na Slovensku, ktorí mu teraz tiež venovali pietnu spomienku.

Bude chýbať…

Informáciu o úmrtí M. Ftáčnika priniesol na Facebooku poslanec Martin Borguľa. „Je to obrovský šok. Opustil nás čestný človek, priateľ, politik… Milan, odpočívaj v pokoji! Nech tvoja duša nájde pokoj a kľud. Úprimnú sústrasť celej rodine,“ napísal Borguľa.

Postupne neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie kondolencie a spomienky na náhle zosnulého politika. Jednu z nich okamžite zverejnilo aj ministerstvo školstva pod vedením Branislava Gröhlinga (SaS). Jeho rodine a blízkym vyjadrilo úprimnú sústrasť.

„Dozvedel som sa smutnú správu, že navždy odišiel môj priateľ Milan Ftáčnik. Bývalý minister, poslanec, primátor hlavného mesta, ale predovšetkým skvelý a múdry človek, ktorý pre Slovensko urobil veľa. Ďakujeme ti Milan, odpočívaj v pokoji,“ píše aj podpredseda parlamentu za Smer-SD Juraj Blanár.

Milan Ftáčnik bol aktívny nielen vo vysokej politike ako minister školstva v rokoch 1998 – 2002, ale aj ako komunálny politik. V rokoch 2006 – 2010 bol petržalským starostom a následne sa stal aj primátorom Bratislavy.

Pozdrav na druhý svet mu poslal aj ďalší dlhoročný bratislavský komunálny politik Vladimír Bajan: „Milan Ftáčnik… Statočný človek, priateľ, bojovník… Česť tvojej pamiatke… Budeš strašne chýbať…“

Na Facebooku veľmi ľudsky zareagoval aj bratislavský župan Juraj Droba. Zdôraznil, že M. Ftáčnik bol jeho súperom v župných voľbách a stáli na opačných brehoch. Napriek tomu si ho vždy vážil ako človeka, ktorý presadzoval kultivovanosť a slušnosť v politike.

„Či už bol spojencom alebo oponentom, každého si dokázal pozorne vypočuť a snažil sa byť konštruktívny. Obdivoval som jeho schopnosť prečítať stovky dokumentov a materiálov. V argumentácii bol vždy matematicky presný. Nepotreboval teatrálne gestá, jeho zbraňou boli logika, fakty a argumenty," dodal J. Droba.

Dôležité politické udalosti

Podpora LGBTI

Milan Ftáčnik bol jedným z mála slovenských ľavicových politikov, ktorí nemali problém podporiť aj práva párov rovnakého pohlavia. Je to prirodzená súčasť politiky európskej ľavice a rovnako sa správa napríklad aj Monika Beňová zo Smeru. Iniciatíva LGBTI ľudí na Slovensku pod názvom „Povedzme nie“ mu to nezabudla.

„Milan Ftáčnik opakovane podporoval aj práva LGBT ľudí. Verejne nám ako primátor vyjadril podporu aj na bratislavskom dúhovom pochode. Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť jeho najbližším,“ napísala iniciatíva na Facebooku.

Dôvody úmrtia bývalého ministra školstva nie sú známe. Portál topky.sk zverejnil informáciu, že údajne už niekoľko rokov bojoval s rakovinou. Zostali po ňom tri deti.

Dozvedel som sa smutnú správu, že navždy odišiel môj priateľ Milan Ftáčnik. Bývalý minister, poslanec, primátor hlavného...

Posted by Juraj Blanár on Friday, May 14, 2021

Je to obrovsky sok. Opustil nas cestny clovek, priatel, politik…. Milan, odpocivaj v pokoji! Nech tvoja dusa najde pokoj a klud. 😢😢😢💔 Uprimnu sustrast celej rodine!

Posted by Martin Borguľa on Friday, May 14, 2021
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín