Webnoviny - Svet

Nedokonalá antikoncepcia?

WEBNOVINY.SK

Foto: Bayer Schering Pharma BRATISLAVA 22. júla (WBN/PR) – Podľa nedávneho výskumu Synovate sa zistilo, že až jedna pätina sexuálne aktívnych žien na Slovensku sa nechráni žiadnym spôsobom. Dôvodom nízkej akceptácie najspoľahlivejšej formy antikoncepcie sú aj mylné predstavy a domnienky o nežiaducich účinkoch hormonálnej antikoncepcie.

S predsudkami v súvislosti s hormonálnou antikoncepciou sa stretávajú aj mnohí slovenskí gynekológovia: „Príkladom mylnej predstavy o HAK je aj nepravdivá, resp. zavádzajúca informácia o užívaní HAK a o jej súvislosti s rakovinou prsníka, rovnako nepravdivé sú aj informácie o zaťažovaní pečene“, hovorí MUDr. Denisa Lacková-Krivušová.

Prostredníctvom prieskumu Synovate sa tiež zistilo, že ženy na Slovensku uvádzajú medzi najčastejšie bariéry v užívaní HAK aj vysoký obsah chémie. Podľa MUDr. Denisy Lackovej-Krivušovej „hormonálna antikoncepcia pečeň rozhodne nezaťažuje. Pokiaľ ide o „chémiu“ v tabletkách, treba trochu nazrieť do histórie vývoja antikoncepčnej tabletky. Kým v minulosti pôvodná tabletka obsahovala pomerne vysoké množstvo (150 ug) ani nie hormónu, ale prohormónu, ktorý sa musel v organizme spracovať, v súčasnosti hovoríme o nízkodávkovej až ultranízkodávkovej hormonálnej antikoncepcii obsahujúcej, na porovnanie, 30 alebo prípadne iba 20 ug estrogénu (ženského pohlavného hormónu). V závislosti od množstva hormónov v antikoncepčnej tabletke boli nežiaduce účinky eliminované, resp. minimalizované. Podobne druhý ženský pohlavný hormón obsiahnutý v antikoncepčných tabletkách – gestagén, prešiel tiež obrovským vývojom za obdobie, odkedy sa objavila na trhu prvá antikoncepčná tabletka. Hormóny obsiahnuté v hormonálnej antikoncepcii sú svojím hormonálnym profilom veľmi podobné našim prirodzeným hormónom, ktoré produkujú vaječníky, teda nezaťažujúce organizmus ženy a, samozrejme, ani pečeň!"

Slovensko patrí v súčasnej dobe medzi krajiny s najnižšou akceptáciou HAK, okolo 14%. Dôvodom sú tiež nepravdivé mýty a povery, ktoré ovplyvňujú názory slovenských žien na antikoncepciu.

Mýtus č.1 – Z užívania hormonálnej antikoncepcie sa priberá

Tento mýtus je jednou z najčastejších príčin, prečo ženy odmietajú alebo prestávajú užívať hormonálnu antikoncepciu. Tento argument sa vôbec nezakladá na pravde. Jedným z dôvodov, prečo môže dôjsť k nárastu hmotnosti pri užívaní antikoncepčných tabliet je zadržiavanie vody spôsobenej estrogénom, ktorý antikoncepčné tablety obsahujú. Dobrou správou však je, že v súčasnosti už existuje hormonálna antikoncepcia, ktorá obsahuje gestagén drospirenón, ktorý pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele spôsobenej estrogénovou zložkou. Aj MUDr. Denisa Lacková-Krivušová súhlasí, že „ďalšou veľmi často spomínanou obavou žien uvažujúcich o možnosti užívania HAK je strach z priberania. Ide opäť o informáciu, ktorá nemá žiadne opodstatnenie. S obľubou hovorievam svojim pacientkam, že ak nebudú každú tabletku zajedať 4 francúzskymi krémešmi, tak z hormónov sa nepriberá. Hormóny, čo platí aj o hormónoch produkovaných našimi vlastnými vaječníkmi, majú nepríjemnú vlastnosť, že dokážu zasahovať do soľno-vodného hospodárstva organizmu, dokážu v tele zadržiavať soli, na ktoré sa následne viaže voda, a práve toto je dôvod zvýšenia hmotnosti najmä v čase pred menštruáciou. Ale pozor! Je to nárast hmotnosti spôsobený len zvýšeným množstvom tekutiny v organizme, nie vznikom tukových vankúšikov. Práve naopak, kvalitná moderná antikoncepcia dokáže tento problém odbúrať.“

Mýtus č.2 – Telo by si malo oddýchnuť od užívania hormonálnej antikoncepcie

Jedným z najväčších nedorozumení je aj názor, že je potrebná prestávka v užívaní antikoncepcie. No ak žena pravidelne užíva hormonálnu antikoncepciu a neobjavili sa u nej žiadne vedľajšie účinky, neexistuje žiadna potreba dať telu prestávku od HAK.

Mýtus č.3 – Užívanie hormonálnej antikoncepcie spôsobuje vyrážky a akné

Pravdou je, že v minulosti spôsobovali niektoré typy HAK kožné problémy a zhoršenie akné. Dnes to tak už nie je. V súčasnej dobe boli vyvinuté antikoncepčné tabletky, ktoré nielenže napomáhajú pri kožných ťažkostiach, ale dokážu kožu vo väčšine prípadov aj úplne vyčistiť. Moderná hormonálna antikoncepcia dokáže normalizovať hormonálnu nerovnováhu, ktorá sa skrýva za kožnými problémami.

Dievčatá a ženy žijúce aktívnym životom si môžu v dnešnej dobe zvoliť vhodnú antikoncepciu podľa ich špecifických potrieb; či už sú začiatočníčky, alebo majú záujem o tlmenie hormonálnych výkyvov alebo si dlhodobo neprajú otehotnieť. Okrem primárneho účinku voči neželanej tehotnosti moderná antikoncepcia má množstvo ďalších výhod: krátka a nebolestivá menštruácia, ochrana pred vážnejšími ochoreniami (rakovina krčka maternice) ako aj zlepšenie stavu pleti a vlasov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM