Ilustračný obrázok k článku Nemecko sprísni podmienky pre nezaočkovaných: Kde bude potrebný test?
Zdroj: TASR

Nemecko sprísni podmienky pre nezaočkovaných: Kde bude potrebný test?

Povinnosť testovať sa na prítomnosť nového koronavírusu pre nezaočkovaných sa v Nemecku výrazne sprísni.

VOCH Zo zahraničia Cestovanie
VOCH Zo zahraničia Cestovanie

Nemecko sprísni podmienky pre nezaočkovaných: Kde bude potrebný test?

Povinnosť testovať sa na prítomnosť nového koronavírusu pre nezaočkovaných sa v Nemecku výrazne sprísni.

Ilustračný obrázok k článku Nemecko sprísni podmienky pre nezaočkovaných: Kde bude potrebný test?
Zdroj: TASR

V mnohých vnútorných priestoroch vrátane reštaurácií, ubytovacích zariadení či na bohoslužbách bude potrebný negatívny test v prípade, že sedemdňová incidencia stúpne v určitom okrese na vyššiu hodnotu ako 35 nakazených na 100-tisíc obyvateľov.

Zmeny, na ktorých sa na virtuálnom zasadnutí dohodli kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín, by mali nadobudnúť účinnosť už v priebehu augusta, informuje agentúra DPA.

Povinný test

Negatívny výsledok testu na covid – buď antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 48 hodín – bude podľa denníka Die Welt pre nazaočkovaných povinný najneskôr od 23. augusta pre vstup do nemocníc a ošetrovateľských zariadení.

Do vnútorných priestorov v gastronomických prevádzkach, ako aj na podujatia a festivaly, ktoré sa konajú vo vnútri, účasť na bohoslužbách v kostoloch, návštevu služieb ako napríklad kaderníctiev či športovanie vo vnútri (vo fitness centrách či na plavárňach).

Cieľom novej stratégie vlády je motivovať ľudí k očkovaniu, keďže na jeseň hrozí štvrtá vlna pandémie. Očkovacia kampaň v Nemecku sa totiž podľa slov Merkelovej pribrzdila. „Musíme apelovať na to, aby sa očkovalo,“ zdôraznila s tým, že „tempo očkovania sa výrazne spomalilo“.

Cestovanie

Skupina nezaočkovaných je vysoká

„Skupina nezaočkovaných je príliš vysoká,“ konštatoval aj úradujúci berlínsky starosta Michael Müller. Bavorský premiér Markus Söder v tejto súvislosti zdôraznil: „Náš normálny život sa vráti vďaka očkovaniu.“ Prisľúbil, že vláda chce bezpodmienečne zabrániť zavedeniu prípadného ďalšieho lockdownu, avšak obmedzenia budú platiť pre tých, čo očkovanie odmietajú.

Aktuálne je oboma dávkami v Nemecku zaočkovaných 55,1 percenta obyvateľov. Merkelová podľa magazínu Der Spiegel poznamenala, že želateľné je dosiahnuť zaočkovanosť 90 percent pri osobách nad 60 rokov a 80–85 percent u ľudí od 12 rokov. To by podľa nej zodpovedalo celkovej miere zaočkovanosti v rozsahu 70–75 percent.

Okrem poklesu záujmu o očkovanie sa začal zvyšovať i počet infikovaných. Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) evidujú v krajine za týždeň 23,5 prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov – minulý týždeň ich bolo 17,9.

Zrušenie bezplatného testovania

Úrady budú v budúcnosti okrem incidencie nákazy pri zohľadňovaní vývoja nákazy pozornejšie sledovať i mieru zaočkovanosti, počet závažných prípadov ochorenia a vyťaženosť zdravotníckeho systému. Vláda i spolkové krajiny navyše žiadajú Spolkový snem, aby stav epidémie v krajine predĺžil aj po 11. septembri.

Predsedovia vlád jednotlivých spolkových krajín spoločne s Merkelovou dohodli aj na zrušení bezplatného testovania na koronavírus od 11. októbra. Zaoberali sa tiež následkami júlových ničivých povodní na západe krajiny.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín