Svet Svet

Neoficiálna voľba šéfa OSN: Slovenský kandidát Lajčák obsadil druhé miesto

Bezpečnostná rada Organizácie spojených národov mala v pondelok na programe hlasovanie. V hre bolo desať kandidátov.

Ilustračný obrázok k článku Neoficiálna voľba šéfa OSN: Slovenský kandidát Lajčák obsadil druhé miesto
Zdroj: TASR

Niekdajší premiér Portugalska António Guterres dostal v pondelňajšom hlasovaní o nového generálneho tajomníka OSN najviac hlasov. Išlo však „len“ o neoficiálnu voľbu, v ktorej slovenský zástupca Miroslav Lajčák skončil na druhom mieste.

Rada zložená z pätnástich členov dala Guterresovi jedenásť hlasov, ďalšie tri boli nesúhlasné a jedna krajina názor nevyjadrila. Minister zahraničných vecí Slovenska Lajčák má na konte deväť kladných hlasov, päť je proti a jeden bez názoru. Informáciu priniesla agentúra DPA.

PREČÍTAJTE SI: Prezident Zimbabwe koná: Nepriniesli ste z Ria medailu? Idete do väzenia!

Rezort výsledok nekomentuje

Podľa informácií TASR sa Ministerstvo zahraničných vecí a európskych našej krajiny nechce vyjadrovať k výsledkom. „Stále ide o interný proces na pôde Bezpečnostnej rady OSN, ku ktorému sa jeho členovia nevyjadrujú. Tento proces naďalej pokračuje, a preto by bolo predčasné ho komentovať,“ cituje agentúra slová hovorcu rezortu Petra Stana.

Hlasovania sa zúčastnilo desať kandidátov, medzi nimi aj politici z Bulharska, Srbska, Argentíny, Nového Zélandu, Moldavska, Kostariky a Slovinska. Už pred mítingom bolo jasné, že jeho pointou je okresať zoznam kandidátov. Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft informoval, že minimum, čo víťaz potrebuje získať, je deväť kladných hlasov a žiadne veto.

Víťaz nahradí aktuálneho generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý je v tejto pozícii už desať rokov a opustí ju v závere tohto roka.

Miroslav Lajčák
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie