Lucia Lauková Správy

Nepomohol ani výdatný dážď: Alergikov naďalej trápi peľ paliny a ambrózie

Ochladenie a dážď zmení peľovú situáciu v ovzduší len čiastočne. Oproti predchádzajúcemu týždňu mierne vzrástla koncentrácia peľu ambrózie.

Ilustračný obrázok k článku Nepomohol ani výdatný dážď: Alergikov naďalej trápi peľ paliny a ambrózie
Zdroj: Dnes24.sk

Alergikom sa aj napriek daždivému počasiu v minulých dňoch príliš neuľavilo. Príčinou sú invázne rastliny, teda najvýznamnejšie alergény tohto obdobia, peľ paliny a ambrózie, ktorých vysoké denné koncentrácie zaznamenali všetky monitorovacie stanice na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Oproti predchádzajúcemu týždňu mierne vzrástla koncentrácia peľu ambrózie, ale dobrou správou je, že denné koncentrácie peľu silne alergizujúcich lipnicovitých tráv sa postupne znižujú a dosahujú už len nízke koncentrácie. Tie mierne klesli aj u paliny.

„Najvyššie denné koncentrácie paliny zachytila opäť monitorovacia stanica v Banskej Bystrici. Tohto peľu bolo dosť i v Nitre a Bratislave. Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých rastlín sme zachytili v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici. Zvýšenú mieru peľu ambrózie sme zachytili v Bratislave, v Banskej Bystrici a Nitre,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystric­kého RÚVZ.

Ako dodala, počas ochladenia, búrok a zrážkovej činnosti dochádza k poklesu peľu v ovzduší. Situácia sa však zmení len čiastočne. Naďalej bude prevažovať peľ bylín s najväčším zastúpením pŕhľavovitých rastlín, paliny a ambrózie. Denné koncentrácie inváznych rastlín budú pre alergikov stále problémom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM