Správy Politika

Nevedia ani DÔSTOJNE odísť? O nevyhnutnosti predčasných volieb hovorí aj prezidentka

Aj to, že sa o termíne predčasných volieb bude rozhodovať v samom závere lehoty, v ktorej mali o tejto veci poslanci Národnej rady SR rozhodnúť, je potvrdením toho, že Slovensko potrebuje predčasné voľby.

Ilustračný obrázok k článku Nevedia ani DÔSTOJNE odísť? O nevyhnutnosti predčasných volieb hovorí aj prezidentka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V piatok to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Priznala, že posunutie rozhodnutia o termíne predčasných volieb na utorok (31. 1.) ju neprekvapilo.

Podľa nej to iba kopíruje predchádzajúce dianie pri iných rozhodovaniach, riešených taktiež v poslednej možnej chvíli. „Či už išlo o riešenie vnútrokoaličnej krízy, problémy v nemocniciach, hlasovanie o rozpočte či odvolávanie vlády v parlamente, všetko sa dialo na konci lehoty,“ pripomenula.

Nevyhnutnosť volieb

I tento fakt podľa nej vyjadruje nevyhnutnosť predčasných volieb. „Keď už teda sa nedalo vládnuť, je dôležité aspoň dôstojne odísť,“ uviedla prezidentka.

Naďalej preferuje júnový termín konania predčasných volieb, je však ochotná však akceptovať aj septembrový termín. „Ak sa nájde zhoda iba na tomto termíne, budem to rešpektovať,“ povedala Čaputová.

Upozornila však zároveň, že posunutie predčasných volieb na neskorší termín neznamená „bianko šek“ pre dosluhujúcu vládu.

„Pozornosť verejnosti a aj moja bude sústredená na všetky krízové oblasti, ktoré si vyžadujú dobrý manažment,“ zdôraznila prezidentka.

Parlament v stredu (25. 1.) schválil zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Vo štvrtok (26. 1.) viedli poslanci diskusiu, v hre je viacero termínov. Hlasovať o nich budú v utorok o 17.00 h.

Čo je aktuálne v domácej politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM