Správy Zo zahraničia

Nočný zákaz vychádzania: Dokedy bude platiť?

Pandémia koronavírusu si v mnohých krajinách sveta vyžiadala obmedzovanie pohybu. Zákaz vychádzania v noci sa dotkne miliónov ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Nočný zákaz vychádzania: Dokedy bude platiť?
Zdroj: TASR

Vo Francúzku narastá počet infikovaých priam alarmujúco a preto tamojšia vláda pristúpila k tvrdým opatrenia. Ulice a námestia Paríža a ôsmich francúzskych miest zostali v sobotu večer prázdne, keďže pre asi 20 miliónov Francúzov začal platiť nočný zákaz vychádzania. Informovali o tom agentúry Reuters and AFP.

Minimálne mesiac

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň nariadil nočný zákaz vychádzania od 21.00 hod. do 06.00 hod. v mestách, kde bol koronavírus najaktívnejší. Toto opatrenie platí od soboty na obdobie najmenej štyroch týždňov.

Na vykonávanie povolených aktivít potrebujú ľudia osvedčenie, napríklad na cestu do a z práce, lekárske ošetrenie, návštevu závislého príbuzného alebo prechádzku so psom.

Pokuta

Tí, ktorí toto opatrenie nedodržia, riskujú pokutu 135 eur, pričom za opakované porušenie hrozí pokuta až do výšky 3 750 eur. Dodržiavanie zákazu vychádzania sleduje okolo 12-tisíc policajtov a žandárov, ktorí sú nasadení na pomoc mestskej polícii.

Vláda obhájila toto opatrenie ako jediný spôsob, ktorý môže zabrániť takzvanému lockdownu, v čase, keď sa ukazovatele hodnotiace epidémiu koronavírusu, ako sú úmrtia a hospitalizácie, zhoršujú v celej Európe.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva, počet nových infekcií koronavírusom vo Francúzsku prekročil v sobotu po prvý raz od začiatku epidémie číslo 32-tisíc.

foto je ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie