MAK Správy

Časť opozície hlasovanie odignoruje. Brutálny predvolebný boj, zadumal šéf dôchodcov

Opoziční poslanci z SaS, Za ľudí, KDH a koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu neprídu na hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní na aktuálnej mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Ilustračný obrázok k článku Časť opozície hlasovanie odignoruje. Brutálny predvolebný boj, zadumal šéf dôchodcov
Zdroj: TASR

O neúčasti informovali predstavitelia týchto strán po ich spoločnom stretnut pred vchodom do Národnej rady. O tom, či sa návrhy zákonov prerokujú v zrýchlenom režime, musia rozhodnúť poslanci hlasovaním.

Podľa nezaradeného poslanca a programového lídra PS-Spolu Miroslava Beblavého chcú dať takto signál, aby mohli občania jasne vidieť, kto spolupracuje s vládnou koalíciou a kto nie. Dodal tiež, že sa rozprával o tomto postupe aj s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, Beblavý však nepovedal, že sa OĽaNO k nim pridá.

Predstavitelia tiež apelujú na Borisa Kollára a jeho hnutie Sme rodina, aby sa takisto nezúčastnili na hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní.

Poistka

Beblavý zároveň hovoril o črtaní sa reálnej možnosti, že sa nepodarí pri návrhoch schváliť skrátené legislatívne konanie, keďže svoju nepodporu už avizoval aj vládny Most-Híd.

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska v tejto súvislosti dodal, že existuje ešte poistka v prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá môže zákony v prípade ich schválenia vetovať. Ako poistku tiež uviedol Ústavný súd SR.

Rokovanie mimoriadnej schôdze sa malo začať v utorok (18. 2.), ale pre obštrukciu niekoľkých nezaradených poslancov ju dvakrát prerušili do ďalšieho dňa. Vo štvrtok plénum začalo rokovať, a to po vystúpení premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v úvode dňa.

Poslanci majú na mimoriadnej schôdzi prerokovať tri vládne novely zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. Tiež majú prijať uznesenie k Istanbulskému dohovoru. O novelách majú rokovať v skrátenom režime.

Kollárova Rodina po svojom

Opozičné hnutie Sme rodina vyzýva všetky politické strany, koaličné aj opozičné, aby v parlamente podporili návrh zákona o zavedení 13. dôchodku. Vyhlásil to predseda hnutia Boris Kollár. Zároveň dodal, že poslanci za Sme rodina za 13. dôchodky zahlasujú, hoci skrátené legislatívne konanie nepodporia.

K výzve hnutia sa pridali aj zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska. Predseda jednoty Ján Lipiansky uviedol, že v parlamente sa deje práve „katastrofálny a brutálny predvolebný boj“, avšak vyzval poslancov, aby svojím postojom napomohli, „aby tieto pre nás dôležité zákony boli prijaté“.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM