Lucia Koscelníková Regióny Regióny

O extrémizme s Andrejom Bánom

Diskusie a koncerty proti extrémizmu, fašizmu, xenofóbii, intolerancii. Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovenko vznikla preto, aby sa ľudia naučili uvažovať kriticky. Aby medzi sebou otvorene komunikovali a ukázali svoju osobnú identitu.

Ilustračný obrázok k článku O extrémizme s Andrejom Bánom
Zdroj: Bardejovský Reportér

BARDEJOV. V utorok 24. októbra sa v priestoroch Starej synagógy v Židovskom suburbiu uskutočnila diskusia Otvorene o extrémizme. Hlavným organizátorom podujatia je občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko. Spoluorganizátormi v Bardejove boli občianske združenia Kandeláber a Vita in Suburbium.

„Chceme ľudí v kritickom uvažovaní povzbudiť.“

V úlohe diskutujúcich sa na akcii predstavilo viacero známych osobností. Ich životné príbehy úzko súvisia s extrémizmom. Eva Mosnáková prežila holokaust a rasové prenasledovanie. Pavel Sibyla je výkonným riaditeľom nadácie Zastavme korupciu. Etnologička Monika Vrzgulová pracuje v Dokumentačnom centre holokaustu. Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov, vyriešil vo svojej obci rómsku problematiku. Dal im prácu. Hudobného programu sa ujal pesničkár Edo Klena.

Andrej Bán, diskusiu organizoval a zároveň ju moderoval. Známy fotograf, reportér a publicista často fotografuje v krajinách postihnutých krízami a prispieva do rôznych slovenských i českých periodík. Okrem týchto aktivít, píše pre Denník N.

Podieľal sa aj na založení charitatívnej organizácie Človek v ohrození. Je jedným z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko, ktoré vzniklo po minuloročných parlamentných voľbách. Trochu sme ho vyspovedali.

Čo je cieľom týchto diskusných relácií?

Tieto verejné diskusie o extrémizme sú tu pre všetkých. Organizujeme ich po celom Slovensku s cieľom, aby ľudia medzi sebou komunikovali. Obsahovou stránkou je diskusia so známymi osobnosťami na tému slobody, extrémizmu, ale aj novodobej histórie Slovenska v 20. storočí so zameraním na totalitné režimy. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom.

Hlavnou témou je politika a občianska nespokojnosť?

Blížia sa voľby a ľudia majú právo zvoliť si koho chcú. Na diskusiu nepozývame žiadnych predstaviteľov politických strán, ale samozrejme môžu prísť ako diváci a zapojiť sa do verejného rozhovoru. Nespokojnosť ľudí je práve v politike. Ľudia volia Kotlebu, pretožensi myslia, že na Slovensku je vysoká korupcia, tak si radšej zvolia extrémizmus. Chcem ľuďom ukázať, že fašisti nemajú skutočné riešenia.

Teda ide aj o takzvanú anti-kotlebovú diskusiu.

Cieľom tejto celej iniciatívy je, aby si ľudia uvedomili čo to znamená, keď si volia Kotlebu. Aby kriticky uvažovali, čo čítajú, čomu veria. Naším cieľom nie je predstaviť verejnosti nejakú paletu informácií, chceme ľudí povzbudiť, aby kriticky rozmýšľali.

Nemôžeme to urobiť tak, že prídeme robiť nejakú propagandu „Nevoľte Kotlebu“. To na ľudí nefunguje. Minulú diskusiu sme organizovali vo Vranove nad Topľou a prišli aj samotní kotlebovci. Diskusia bola oveľa dynamickejšia ako dnes v Bardejove. Nedávam najavo strach. Verejne priznávam, že sa ich obávam.

Čo chcete týmito diskusiami dosiahnuť?

Žijeme v dobe, keď ľudia medzi sebou nekomunikujú, ale namiesto toho svoje názory anonymne prezentujú na rôznych sociálnych sieťach. Počas týchto diskusií má každý svoju tvár, svoju identitu. Ľudia tu prídu s tým, aby sa mohli verejne porozrávať a vyjadriť svoje názory. Otvorene o extrémizme – tým sme chceli ukázať, prečo je podľa nás podpora takejto strany ako sú kotlebovci, zlá vec.

Zdroj: Bardejovský Reportér
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM