O Gorile údajne vedela aj premiérka
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Gorila
V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa nedávno objavil na internete.
Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať TU
O dokumente Gorila vedeli podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona nielen niektorí ľudia z médií, ale aj samotní politici, vrátane ľudí z SaS.
Bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii Ján Rejda priznal, že chodil do bratislavského bytu na Vazovovej ulici, kde sa stretával so Zoltánom Vargom, prepojeným na finančnú skupinu Penta. Rejda je zatiaľ jediným, kto potvrdil pravosť aspoň niektorých informácií.
Kauzu Gorila by mal preskúmať Európsky úrad boja proti podvodom, na túto inštitúciu sa so žiadosťou o nezávislé vyšetrenie obrátilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. O existencii spisu Gorila a skutočnostiach v ňom uvedených vedela aj premiérka Iveta Radičová, píše to časopis .týždeň.
Podľa neho sa informácie o údajnom spise SIS dozvedela najneskôr v lete 2010, keď sa v koalícii prerozdeľovali posty v orgánoch Fondu národného majetku (FNM). Minimálne v lete 2010 s ňou údajne na túto tému telefonicky hovoril predseda SaS Richard Sulík.
„Ivety Radičovej som sa vtedy pýtal, či s nomináciou pani Bubeníkovej do Fondu národného majetku nemá problém napriek tomu, že existuje materiál, ktorý pani Bubeníkovú stavia do nepríjemného svetla,“ povedal Sulík pre .týždeň.
„Iveta Radičová mi odpovedala, že napriek informáciám v uvedenom materiáli s nomináciou súhlasiť bude, lebo nie je v jej silách túto nomináciu blokovať,“ dodal v rozhovore pre .týždeň Sulík.
Tlačový odbor Úradu vlády SR uviedol, že nomináciu Anny Bubeníkovej do Fondu národného majetku nevetoval ani jeden z predsedov koaličných strán, teda ani Sulík. „Richard Sulík mal možnosť túto nomináciu vetovať a nomináciu tak zastaviť,“ reagoval Úrad vlády SR.
Návrh predložil Juraj Miškov
Návrh na menovanie členov výkonného výboru FNM a predsedníčky výkonného výboru FNM predložil na rokovanie vlády 28. júla 2010 minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov (SaS).
„Rovnako ako bolo v kompetencii ministra hospodárstva predložiť na rokovanie vlády návrh na vymenovanie, má možnosť predložiť na rokovanie vlády aj návrh na odvolanie predsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku Slovenskej republiky. Zatiaľ tak neučinil,“ poznamenal Úrad vlády SR.
Pripomenul, že po rokovaní premiérky Radičovej s Bubeníkovou 14. októbra 2011 FNM pozastavil proces súvisiaci s privatizáciou spoločností s jeho majetkovou účasťou. „To znamená de jure pozastavenie aj výkonu funkcie v uvedenej oblasti pôsobnosti,“ dodal Úrad vlády SR.