ELA Rôzne

O pár hodín je tu ZATMENIE Slnka: Aké bude počasie a kde na Slovensku bude pozorovateľné?

V utorok nás čaká čiastočné zatmenie Slnka. To však len za predpokladu, že zažijeme slnečný deň. Aké bude počasie a uvidíme čiastočné zatmenie Slnka aj u nás?

Ilustračný obrázok k článku O pár hodín je tu ZATMENIE Slnka: Aké bude počasie a kde na Slovensku bude pozorovateľné?
18
Galéria

Zatmenie Slnka, či už úplné, alebo čiastočné, je vždy veľmi výnimočná udalosť a veľa ľudí ho aj pozoruje. Napriek tomu, že ho vieme vypočítať na mnoho rokov dopredu, tak vždy sa nájde niečo, čo pozorovanie môže znemožňovať, informuje iMeteo.sk.

Predovšetkým ide o počasie, ktoré môže radosť z blížiaceho sa zatmenia pokaziť už pár dní pred touto udalosťou. Ako to teda vyzerá tentokrát?

Už v pondelok doobeda (24. 10.) treba počítať s hmlou s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Výstraha prvého stupňa pred hmlou platí vo všetkých okresoch do pondelka 12.00 h.

Zatmenie nastane v utorok na obed

„K tejto zaujímavej astronomickej udalosti dôjde v utorok 25. októbra od približne 11:15 hod. Pri pohľade na Slnko začne Mesiac zahaľovať Slnko z jeho vrchnej časti,“ hlási iMeteo.

V maximálnom štádiu pokryje Mesiac na východe Slovenska zhruba 37 % slnečného disku. V Bratislave to bude len okolo 31 %.

Platiť bude, že čím severovýchodnejšie sa budete nachádzať, tak tým bude čiastočné zatmenie Slnka výraznejšie.

„Zatmenie Slnka však bude viditeľné len v tom prípade, ak bude priať počasie. Bohužiaľ, zatiaľ to moc pozitívne nevyzerá,“ avizuje iMeteo.sk.

Oblačnosti bude veľa

Počasie na utorok neveští nič dobré a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné z mnohých oblastí Slovenska.

Ovplyvňovať nás totiž bude stále frontálny systém spolu s tlakovou nížou, ktorá sa budú presúvať cez naše územie už od pondelka.

Počasie sa začne na našom území zlepšovať až v momente, keď zatmenie Slnka začne. Začiatok týždňa na naše územie prinesie veľa oblačnosti. Ešte aj utorkové ráno bude zamračené.

Oblačnosť sa začne zmenšovať v utorok okolo poludnia od severozápadu. Maximálne štádium čiastočného zatmenia by na Slovensku malo nastať medzi 12:20 až 12:23 hod.

Kde sa vyjasní?

Podľa aktuálnych predpovedí by práve v tomto čase malo na väčšine územia prevládať oblačné až zamračené počasie. Na východnom Slovensku, ako aj na väčšine západného a stredného Slovenska nebude čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné. Predsa len sa však nájdu oblasti, kde by sa oblačnosť mala už v tomto čase zmenšiť.

V utorok na poludnie, kedy zatmenie Slnka bude prebiehať, by sa mohlo vyjasniť na Kysuciach, na západnej Orave, na Považí, na Myjavsku a na severe Záhoria. Práve v týchto oblastiach je vysoká pravdepodobnosť, že bude čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné.

Slováci pozorovali čiastočné zatmenie Slnka
18
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: iMeteo.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM