Webnoviny - Svet

O voľbách v Levoči rozhodne Ústavný súd

WEBNOVINY.SK

LEVOČA 15. júla (WEBNOVINY) – Súčasný primátor Levoče Miroslav Vilkovský podal podnet na Ústavný súd SR pre neústavnosť a nezákonnosť primátorských volieb, ktoré sa konali 25. júna.

V týchto voľbách zvíťazil Milan Majerský len o päť hlasov pred súčasným primátorom. Miroslav Vilkovský zároveň podal na ústavný súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým by bol víťaz volieb z 25. júna povinný zdržať sa zloženia sľubu primátora mesta Levoča.

Novozvolený primátor by mal zložiť primátorský sľub na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Levoči 26. júla. „Máme indície, informácie a svedkov na to, že tie voľby neprebehli v súlade so zákonom, preto sme sa obrátili na ústavný súd,“ povedal na dnešnej tlačovej besede v Levoči primátor Miroslav Vilkovský.

Primátorovi sa nepozdáva postup mestskej i obvodnej volebnej komisie počas volieb. Mestská komisia bola podľa Vilkovského usmernená obvodnou komisiou, že nemôže prepočítavať hlasy, čo podľa neho nie je pravda, keďže ešte nebola podpísaná zápisnica mestskou volebnou komisiou. „“Ide o 47 hlasov zo všetkých desiatich okrskov, ktoré neboli uznané za platné,“ uviedol Vilkovský.

Nepozdáva sa mu sčítanie hlasov

Primátorovi sa tiež nepozdáva, že obvodná volebná komisia odmietla poskytnúť mestskej komisii písomné usmernenie. Odchádzajúcemu primátorovi sa tiež nepozdáva postup pri spočítaní hlasov. „Po sčítaní deviatich okrskov som viedol o 72 hlasov a ďalšiu hodinu sme čakali na sčítanie posledného okrsku a naraz prišiel výsledok mínus 77 v môj neprospech. Som presvedčený, že každý kandidát pri počte 5 000 odovzdaných hlasov a rozdiele päť hlasov, by tento krok urobil a požiadal o prepočítanie hlasov ústavný súd,“ dodal Vilkovský.

Okrem Miroslava Vilkovského podľa informácií zverejnených na internetovej stránke Ústavného súdu SR podali podnet na súd aj Smer-SD a skupina 1 670 obyvateľov Levoče, ktorí tiež žiadajú vyhlásiť primátorské voľby v Levoči z 25. júna za neplatné.

Opakované primátorské voľby v Levoči z 25. júna sa konali potom, čo Ústavný súd SR vyhlásil riadne primátorské voľby z novembra 2010 za neplatné. Vtedy zvíťazil Miroslav Vilkovský o 12 hlasov pred Milanom Majerským. V júnových voľbách naopak zvíťazil Milan Majerský len o päť hlasov pred Miroslavom Vilkovským.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM