Aktualizované Krimi

Obrovský požiar v Bratislave: Na mieste sú desiatky hasičov s výškovou technikou

Plamene zachvátili dvojpodlažnú budovu na Račianskej ulici. Pri rozsiahlom a hrozivo vyzerajúcom požiari sa našťastie nikto nezranil.

Ilustračný obrázok k článku Obrovský požiar v Bratislave: Na mieste sú desiatky hasičov s výškovou technikou
9
Galéria

Hasiči momentálne zasahujú pri rozsiahlom požiari budovy na Račianskej ulici v Bratislave, v areáli bývalého podniku Palma. Potvrdili to z operačného strediska hasičov s tým, že na mieste je takmer 50 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

„Ide o staršiu budovu v asanácii. Je plne zasiahnutá požiarom. Žiadne zranené a ani usmrtené osoby nie sú hlásené,“ spresnili z operačného strediska.

Výsledky meraní

Požiar podľa hasičov vypukol v sobotu krátko pred 10.00 h. „Ide o historickú dvojpodlažnú budovu s rozlohou 60×40 metrov s dreveným krovom a eternitovou strechou,“ spresnili. Na mieste zasahujú hasiči zo všetkých bratislavských hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z Ružinova, Petržalky, Starého Mesta a Podunajských Biskupíc.

„Vykonávajú sa tiež opatrenia na zamedzenie rozšírenia požiaru na okolité objekty a merajú kvalitu ovzdušia. Zatiaľ neboli namerané zvýšené hodnoty nebezpečných látok. Veliteľ zásahu si na miesto vyžiadal hasičský dron,“ konkretizovali z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý uviedol, že podľa hasičského veliteľa na mieste nehoria nebezpečné chemické látky. Pre rozsiahly požiar a silné zadymenie však vyzval obyvateľov v okolí Račianskej ulice, aby si pozatvárali vo svojich bytoch a domoch okná.

Zatvárajte okná

Hlavné mesto uviedlo, že k požiaru privolala hasičov hliadka bratislavskej mestskej polície. „Vzhľadom na rozsah požiaru upozorňujeme obyvateľky a obyvateľov z Nového Mesta a Rače, ku ktorej sa unikajúci dym šíri, aby boli obozretní a neotvárali okná na svojich príbytkoch, kým sa nepodarí požiar uhasiť,“ upozornil magistrát. Ako podotkol, v budove sa podľa všetkého nikto nenachádzal a aktuálne nie sú hlásené žiadne zranené osoby.*** „Hasiči vykonávajú tiež opatrenia, ktoré majú zabrániť možnému zrúteniu budovy. Príčiny požiaru sa budú následne zisťovať,“*** uvádza mesto.

Developerský projekt

Spoločnosť Corwin, ktorá v areáli Palmy chystá postaviť svoj developerský projekt, vo svojom stanovisku spresnila, že došlo k požiaru v objekte bývalej lisovne. „Aká bola jeho bezprostredná príčina v tejto chvíli nevieme. Celá udalosť bude predmetom vyšetrovania,“ napísal developer na sociálnej sieti. Ako tvrdí, situácia ho mrzí, keďže objekt bývalej lisovne v budúcnosti plánoval zachovať a zapracovať do jeho vízie – Palma pre ľudí. „Chceli sme ho adaptovať a zrekonštruovať rovnako, ako aj ďalšie industriálne stavby v rámci pripravovanej revitalizácie areálu,“ deklaroval investor.

Corwin tvrdí, že už dlhodobo upozorňoval, že napriek ochranným opatreniam a snahe bezpečnostnej služby, ktorá dohliada na túto časť areálu bývalej Palmy, susediacu so železničnou traťou, nie je dlhodobo udržateľné zabezpečiť zdevastované objekty pred vniknutím nepovolaných osôb. „Tieto budovy tu stáli celé roky bez povšimnutia a ich stav je vo viacerých prípadoch už havarijný. Podobné incidenty vrátane opakovaných vlámaní do areálu sme v minulosti riešili a hlásili opakovane,“ uviedol s tým, že vyvinie maximálne úsilie s cieľom predchádzať podobným udalostiam.

Hrozivé video, v ktorom vidieť, ako ponad paneláky stúpajú husté kúdole dymu, uverejnil Hasičský a záchranný zbor.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM