Správy Politika

Ocenili jej proeurópsku orientáciu: Čaputová si v Magdeburgu prevezme Cenu cisára Otta

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu ráno odletela do Nemecka.

Ilustračný obrázok k článku Ocenili jej proeurópsku orientáciu: Čaputová si v Magdeburgu prevezme Cenu cisára Otta
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V Magdeburgu si popoludní prevezme Cenu cisára Otta, ktorá honoruje osobnosti i inštitúcie za mimoriadny prínos k procesu európskej integrácie, predovšetkým s ohľadom na štáty strednej, východnej a juhovýchodnej Európy.

„Slovenská prezidentka dostane ocenenie za svoju proeurópsku orientáciu a odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu,“ oznámilo mesto Magdeburg v súvislosti s cenou pomenovanou po saskom vojvodovi a prvom rímsko-nemeckom cisárovi Ottovi I. Veľkom. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v magdeburskej katedrále.

Ešte predtým čaká prezidentku v metropole Saska-Anhaltska plenárne rokovanie s predstaviteľmi tejto spolkovej krajiny, hlava štátu sa tiež stretne s krajanmi. Na rokovaní sa zúčastní aj minister hospodárstva Peter Dovhun a minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora.

Cenu Cisára Otta udeľujú od roku 2005 v dvojročných intervaloch, v minulosti sa jej laureátmi stali napríklad niekdajší nemecký prezident Richard von Weizsäcker, bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) alebo rumunský prezident Klaus Johannis.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM