han Zo Slovenska

Očkovanie Sputnikom sa blíži: POZNÁME dátum, KEDY vás pichnú už aj ruskou vakcínou!

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), predpokladá, že vakcínu Sputnik V budú môcť zaradiť do očkovacieho programu.

Ilustračný obrázok k článku Očkovanie Sputnikom sa blíži: POZNÁME dátum, KEDY vás pichnú už aj ruskou vakcínou!
Zdroj: TASR/AP

Vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna.

Slová ministra

„Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko – súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Podľa jeho slov sa aktuálne rieši logistika očkovania Sputnikom V, ako aj sieť vakcinačných stredísk, čo je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou jedného až dvoch týždňov.

Súhlas na jej používanie podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce.

Tiež povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemal k tomu výhrady. Dokumenty Slovensko podľa jeho slov nedostalo všetky, ale získalo ich z iných zdrojov.

Zatiaľ budeme mať 200-tisíc kusov tejto vakcíny. Zodpovednosť za jej používanie by mal prebrať štát.

Viac článkov o COVID-19

Je na výber

Vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov, potvrdil tiež minister. V budúcnosti pripustil kombinovanie vakcín, zatiaľ však k nemu Slovensko nepristúpi. Ľudia, ktorí mali termín na vakcínu od AstraZenecy pred jej pozastavením, sa podľa neho nemusia obávať posunutia termínu. Zaočkovaní budú vakcínou od Pfizer/BioNTech.

„Na prvú dávku očkovania AstrouZenecou je v najbližších dňoch pridelený termín 1 183 ľuďom,“ spresnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ako však uvádza centrum, aktuálne je v čakárni po pozastavení vakcíny AstraZeneca pre prvú dávku takmer 260-tisíc ľudí.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Udalosti na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM