han Zo Slovenska

Pripravte sa, čoskoro na Slovensku skončí NÚDZOVÝ STAV! Kedy sa tak stane?

Momentálne je v platnosti núdzový stav, ktorý vláda predĺžila 26. apríla o tridsať dní. Lenže, keď ho parlament neschváli, dlhšie ako 20 dní nemôže trvať.

Ilustračný obrázok k článku Pripravte sa, čoskoro na Slovensku skončí NÚDZOVÝ STAV! Kedy sa tak stane?
Zdroj: TASR/František Iván

Už si ani nespomíname, kedy sme fungovali inak ako „pod“ núdzovým stavom. To sa však zmení! „Budeme sa o tom rozprávať a vyhodnotíme to na základe čísel,“ prináša slová premiéra Eduarda Hegera portál tvnoviny.sk.

Slová ministerky

Je čas zrušiť núdzový stav a zákaz vychádzania. Pred stredajším rokovaním kabinetu to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí). „Pandemická situácia sa celkovo lepší, nie je dôvod, aby sme mali zákaz vychádzania a núdzový stav,“ skonštatovala Remišová s tým, že návrh na zrušenie núdzového stavu na rokovaní predložia.

To, že zrušenie núdzového stavu bude predmetom diskusie na vláde, potvrdil aj premiér. A nebol jediný. Už niekoľko dní dozadu sa za zrušenie núdzového stavu hlásila strana Richarda Sulíka (SaS), či Sme rodina na čele s Borisom Kollárom.

Čo z toho vyplýva? „Keď ho kabinet nezruší, tak sa automaticky končí z pondelka na utorok 18. mája,“ píšu tvnoviny.sk

Niečo viac z tém, ktoré hýbu Slovenskom

Čo bude bez neho?

Mnohí si kladiete túto otázku, pretože núdzový stav sa automaticky spája so zákazom vychádzania. Áno, ten by tiež prestal platiť. Lenže, čo by to znamenalo napríklad v takých nemocniciach? „Bez núdzového stavu môžu zdravotníci štrajkovať či podať výpoveď, čo im teraz umožnené nie je,“ píše portál refresher.sk.

Bežní občania by sa mohli pokojne pohybovať, dokonca by ich nemohol nikto kontrolovať pri presune do iného okresu a žiadať od nich negatívny antigénový test. Taktiež, by bolo možné sa zhromažďovať. Je tu však niečo, čo by takúto „voľnosť“ mohlo zmeniť.

„Núdzový stav má totiž nahradiť novelizácia zákona o hospodárskej mobilizácii, čím by sa umožnilo ukladanie pracovnej povinnosti práve mimo núdzový stav. A teda by v podstate všetko platilo tak ako doteraz,“ informujú tvnoviny.sk.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Udalosti na Slovensku

Zákaz vychádzania na Slovensku
48
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM