Správy Krimi

Odobratie mobilu novinárke: Podľa špeciálnej prokuratúry bol telefón primerane zabezpečený

Prípad odobratia mobilného telefónu českej novinárky vzbudil záujem verejnosti nielen na Slovensku. Úrad špeciálnej prokuratúry sa k problému vyjadril prostredníctvom svojej hovorkyne.

Ilustračný obrázok k článku Odobratie mobilu novinárke: Podľa špeciálnej prokuratúry bol telefón primerane zabezpečený
Zdroj: TASR

Cieľom získania časti komunikácie z mobilu českej novinárky Pavly Holcovej bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, a nie porušenie práv novinárky. Uvádza sa v stanovisku, ktoré v piatok TASR poskytla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

„Po dobrovoľnom vydaní bol mobilný telefón primeraným spôsobom zabezpečený, aby nedošlo k akejkoľvek manipulácii s ním alebo s jeho obsahom. Do dnešného dňa orgány činné v trestnom konaní s predmetným mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali, a teda najmä nedošlo k pokusu o prelomenie jeho ochrany,“ spresnila ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Podľa jej slov svedkyni bude mobil vydaný bezodkladne, hneď ako to umožní procesná situácia. „Zabezpečenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón pre potreby trestného konania je nevyhnutné a logické. Vzhľadom na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou je motívom úkladnej vraždy práca zavraždeného novinára, je teda zrejmé, že vyšetrovanie musí hľadať odpovede a dôkazy medzi jeho kolegami – novinármi. Preveriť túto verziu nie je možné inde ako v jeho práci, u jeho kolegov – novinárov. Svedkyňa sama hneď na začiatku verejne deklarovala ich takmer dvojročnú spoluprácu na pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku a frekventovaný každodenný pracovný kontakt.“ dodala ďalej hovorkyňa.

Denník Sme v utorok (15.5.) informoval, že českú investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú vypočúvala niekoľko hodín Národná kriminálna agentúra. Polícia jej mala podľa denníka odobrať mobil aj so SIM kartou. „Išla som v dobrej viere ako svedok. Nie ako podozrivá. Svedkom sa, myslím, telefóny nezabavujú,“ napísala na sociálnej sieti Holcová. Postup polície znepokojil vydavateľov a šéfredaktorov viacerých významných slovenských médií, ktorí v spoločnom vyhlásení žiadali vysvetlenie tohto kroku. Kritizoval ho aj Slovenský syndikát novinárov či mimovládna organizácia na ochranu novinárov a zamestnancov médií Reportéri bez hraníc.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM