Webnoviny - Svet

Odvolaný arcibiskup Bezák vypomáha na reholi v Radvani

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák už nie je zamestnancom Trnavskej arcidiecézy, od 1. augusta pracuje ako výpomocný duchovný v Banskobystrickej diecéze v Radvani, kde už v minulosti pôsobil.

Informáciu agentúre SITA potvrdila hovorkyňa biskupského úradu v Banskej Bystrici Zuzana Juhaniaková.

Bezáka za výpomocného duchovného v Radvani ustanovil administrátor Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. Bublinca o to požiadal viceprovinciál redemptoristov Václav Hypius.

Bezák je členom rehole redemptoristov a v rokoch 1993 až 2005 bol viceprovinciálom rímskokatolíckej viceprovincie Redemptoristov na Slovensku.

Obrazom: Ľudia zapálili na podporu arcibiskupa Bezáka sviečky

„Banskobystrická diecéza taktiež akceptovala rozhodnutie viceprovinciála redemptoristov poskytnúť priestor na sabatický rok pre Mons. Bezáka v súlade s kánonickým právom,“ doplnila Juhaniaková.

Sabatický rok znamená obdobie oddychu, zmenu bežnej činnosti. V praxi to znamená, že hoci je Bezák výpomocným duchovným a Banskobystrická diecéza ho platí, v skutočnosti sa nemusí venovať pastorácii, ale iným činnostiam.

Hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík zdôrazňuje, že Bezákovi v Trnave žiadnu formálnu výpoveď nedali ani ho nevyhodili.

Bezák podľa Kolenčíka musel arcidiecézu opustiť z rozhodnutia Svätej stolice, podľa ktorého sa Bezák po odvolaní z úradu arcibiskupa nesmie zdržiavať v Trnavskej arcidiecéze.

Ako dodal Kolenčík, do odchodu nenútil odvolaného arcibiskupa ani apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. „Pán apoštolský administrátor mu (Bezákovi, pozn. SITA) nechal potrebný čas, aby sa mohol v pokoji odsťahovať, aby naplnil to rozhodnutie Svätej stolice,“ uzavrel hovorca.

Obrazom: Bratislava podporila Róberta Bezáka

Redemptorista Bezák už v minulosti v banskobystrickej Radvani pracoval. Vo funkcii správcu farnosti tam pôsobil predtým, než ho pápež Benedikt XVI. v apríli 2009 vymenoval za arcibiskupa.

Svätý Otec odvolal Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM