Webnoviny - Svet

OKS: Zvyšovanie daní pre živnostníkov je neprijateľné

WEBNOVINY.SK

Zľava: Podpredseda OKS Peter Osuský, predseda OKS Peter Zajac a podpredsda OKS František Šebej.Foto: Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Pre OKS, ktorej poslanci sú členmi parlamentného poslaneckého klubu strany Most-Híd, je zvyšovanie daní a odvodov pre živnostníkov a dohodárov neprijateľné.

„Namiesto toho predstaví OKS návrh opatrení na podporu malého a stredného podnikania. Za skutočné riešenie považuje OKS úspory verejných výdavkov, ktoré predstaví vo svojom balíčku 5+1,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda strany Peter Zajac.

Koaličná rada sa v pondelok dohodla, že pripravované zmeny v daniach a odvodoch má dopracovať pracovná skupina. Takmer 230 tis. samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) by mal po reforme daní a odvodov klesnúť ich čistý príjem. Dôvodom je najmä zvýšenie ich vymeriavacieho základu pri platení odvodov, ako aj nárast základu dane, keďže základ dane sa už nemá znižovať o zaplatené odvody.

Viac informácií o plánoch vlády proti živnostníkom nájdete aj v:

Štát vezme živnostníkom viac peňazí

Živnostníci a dohodári budú mať nižší príjem

Približne 170,2 tis. SZČO so ziskom z podnikania pred zdanením a odvodmi nad 3 416 eur do 8 162 eur sa má príjem znížiť v priemere o 8,4 %, resp. o 312,6 eura ročne. Zvyšnej skupine znevýhodnených SZČO, ktoré majú zisk z podnikania pred zdanením a odvodmi od 8 163 eur do 84 706 eur ročne, má príjem po reforme klesnúť v priemere o 11,2 %, resp. o 1 208,4 eura ročne. Vyplýva to z návrhu reformy daní a odvodov, ktorý pripravilo ministerstvo financií.

Vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov sa má po reforme zvýšiť. Základ dane pri určovaní vymeriavacieho základu na sociálne poistenie by sa totiž nemal deliť číslom 2 a pri určovaní vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by sa nemal deliť číslom 2,14. Na SZČO by sa mala vzťahovať 9-percentná sadzba na zdravotné poistenie namiesto súčasnej 14-percentnej a sadzba na sociálne poistenie by mala klesnúť zo súčasných 33,15 % na 16 %. SZČO nemajú mať v uznateľných daňových nákladoch platby na sociálne a zdravotné poistenie.

Minimálny vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov má podľa jedného z pracovných návrhov tvoriť 3,38-násobok životného minima, čo je 641 eur. Tým sa podľa rezortu financií zachová výška minimálnej platby do poistných systémov sociálneho a zdravotného zabezpečenia na súčasnej úrovni. Pre zdravotný a sociálny odvod sa uvažuje so stropom na úrovni 20-násobku životného minima (pre rok 2012 by predstavoval 3 793 eur) rovnako pre zamestnancov, SZČO a ľudí pracujúcich na dohody.

V hre však podľa ministra financií Ivana Mikloša zostáva aj to, že by sa minimálny a maximálny vymeriavací základ naviazali na priemernú mzdu na Slovensku. Sociálny odvod pre fyzické osoby s príjmami z dohôd má byť na úrovni 13,1 %, keďže neplatia nemocenské poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM