Webnoviny - Svet

Ombudsman riešil 88 porušení základných práv

WEBNOVINY.SK

Pavel Kandráč Foto: SITA/Ján Lörincz BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Za posledný polrok verejný ochranca práv Pavel Kandráč preukázal, že základné práva a slobody, ktoré zaručuje Ústava SR, alebo medzinárodné dohovory, boli porušené v 88 prípadoch. „Orgány verejnej správy, na ktoré sa vzťahuje pôsobnosť ombudsmana, porušili právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov v 70 prípadoch,“ povedal pre agentúru SITA Kandráč.

V štyroch prípadoch bolo porušené právo, podľa ktorého sa môže každý domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde, alebo inom orgáne SR.

V jednom prípade verejný ochranca práv preukázal porušenie práva dieťaťa a rodičov na starostlivosť o deti, ich výchovu a na pomoc štátu. V desiatich prípadoch bolo porušené právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu a v troch prípadoch bolo porušené právo na informácie.

Verejný ochranca práv dostal za posledných šesť mesiacov 1 358 podnetov. Kancelária ombudsmana vybavila za toto obdobie 1 192 podnetov, čo je 87 percent. Najčastejšie sa na ombudsmana obracajú podávatelia najmä pri riešení občianskoprávnych problémov (42 percent).

Nasledujú podnety z oblasti správneho, sociálneho, trestného, rodinného a pracovného práva, ale aj ústavného, medzinárodného, či práva Európskej únie i práv detí. Stúpajúcu tendenciu má počet podnetov z občianskeho a rodinného práva.

Na verejného ochrancu práv sa obracajú najmä fyzické osoby (98 percent). Viac o pomoc žiadali muži (56 percent) ako ženy. Vek podávateľov sa pohybuje najmä medzi 31 až 60 rokov. Osobne však do kancelárie ombudsmana prichádzajú najmä seniori.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM