Webnoviny - Svet

Ondrej Dostál a spol. protestovali za Pussy Riot

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Niekoľko aktivistov v stredu pred bránami ruskej ambasády v Bratislave protestovalo za prepustenie väznených ruských aktivistiek zo skupiny Pussy Riot.

Tie sú vo väzení po údajnej výtržnosti v pravoslávnom kostole vo februári tohto roka.

Na akciu však prišlo pravdepodobne viac novinárov ako protestujúcich. Pred ruským veľvyslanectvom ich okolo 17:00 stálo približne pätnásť, novinárov prišlo približne dvadsať.

Aktivisti v rukách držali transparenty požadujúce slobodu prejavu, pozornosť sa na seba snažili upútať aj púšťaním hudby punkovej skupiny, ktorej členky sú dnes za mrežami. Protestujúcich prišiel podporiť predseda mimoparlamentnej OKS Ondrej Dostál.

„Prišiel som preto, lebo ten spôsob, akým sa nakladá s členkami Pussy Riot, sa mi zdá absolútne neadekvátny,“ povedal Dostál.

Pussy Riot vo februári pred prezidentskými voľbami zaspievali v moskovskom chráme Krista Spasiteľa „punkovú modlitbu“ nazvanú Bohorodička, vyžeň Putina, podľa Dostála tento spôsob protestu nebol vhodný.

„Je potrebné rešpektovať náboženské cítenie,“ myslí si. Avšak považuje za neprijateľné, aby boli členky skupiny prenasledované takýmto spôsobom.

So spôsobom protestu ruských aktivistiek nesúhlasí ani riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher, ktorý stredajšiu akciu organizoval.

Obrazom: Protest za prepustenie členiek ruskej kapely Pussy Riot

„My nehovoríme, že to je niečo, čo by sme podporovali alebo niečo, čo by sme chceli robiť my. Hovoríme, že za výtržníctvo by sa nemali držať päť mesiacov vo väzení,“ poznamenal. Ako dodal, rozbehli aj petíciu požadujúcu okamžité prepustenie týchto žien. Majú približne 600 podpisov.

Stredajšia demonštrácia bola pokračovaním stretnutia aktivistov so zástupcom ruského veľvyslanca, ktoré sa uskutočnilo pred ambasádou ešte 21. marca.

Video: Vystúpenie speváčok v pravoslávnom kostole

„Situácia obvinených aktivistiek sa odvtedy nielenže nezmenila, ale dokonca zhoršila,“ pokračuje Weisenbacher, „vo väzbe sú už päť mesiacov a súdnemu konaniu predsedá rovnaký sudca ako odsúdil známeho podnikateľa a odporcu prezidenta Putina Michaila Chodorkovského.“

Speváčky sa ocitli vo väzení po údajnej výtržnosti v pravoslávnom kostole vo februári tohto roka. Veriacim sa však ospravedlnili a vyhlásili, že nijako neznevažujú ich vieru, ale upozorňujú na konanie konkrétnych cirkevných a politických predstaviteľov.

Obrazom: Členky Pussy Riot na súde

Ruská prokuratúra žiada pre každú z trojice členiek pankovej skupiny Pussy Riot trojročný trest odňatia slobody. Mladé Rusky sú obvinené z výtržníctva, za čo im hrozilo maximálne sedem rokov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM