ELA Správy Zo zahraničia

Oneskorené platby a neplatenie faktúr VČAS má SKONČIŤ: EÚ chystá balíček opatrení

Európska komisia v utorok predstavila nový balík opatrení, ktoré majú uľahčiť život malým a stredným podnikom. Tie sa neraz dostávajú do začarovaného kruhu platobnej neschopnosti kvôli meškajúcim splatnostiam faktúr.

Ilustračný obrázok k článku Oneskorené platby a neplatenie faktúr VČAS má SKONČIŤ: EÚ chystá balíček opatrení
Zdroj: pixabay.com

Malé a stredné podniky zasiahlo v uplynulých rokoch viacero kríz, od pandémie covidu-19, cez vyššie náklady na energie spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine až po zvyšujúcu sa infláciu. Mnohým firmám nesplácali faktúry načas ich odberatelia a ony nedokázali vyplácať svojich dodávateľov. Spoločnosti sa tak dostali do začarovaného kruhu.

Peniaze včas

Jedným z hlavných predložených pravidiel je návrh nariadenia o oneskorených platbách v obchodných transakciách. Ten má pomôcť zabezpečiť, aby podniky získavali svoje peniaze včas. Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky zapojené do cezhraničnej činnosti.

Podľa tlačovej správy Európskej komisie predstavujú malé a stredné podniky 99 % európskych podnikov.

Ako poznamenal server Politico, predstavenie balíka úľav pre malé a stredné podniky bolo jedným zo sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, o ktorom hovorila vo svojom vlaňajšom prejave o stave Európskej únie.

„Malé podniky by mali byť vďaka opatreniam vyplácané oveľa rýchlejšie, čo je dôležité najmä vzhľadom na to, že úrokové sadzby vyleteli nahor a iba 40 percent faktúr je zaplatených včas,“ dodal Politico. Podľa Európskej komisie súvisí každý štvrtý bankrot s tým, že nie sú včas platené faktúry.

Nekalá prax

Nariadení o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách rieši komisia oneskorenie platieb, čo je nekalá prax, ktorá ohrozuje peňažné toky malých a stredných podnikov a bráni konkurencieschop­nosti, uvádza sa v tlačovej správe.

Nové pravidlá zrušia smernicu z roku 2011 o oneskorených platbách a nahradia ju nariadením. Zavádzajú prísnejšie limity na zaplatenie, maximálne do 30 dní, odstraňujú nejasnosti a riešia právne medzery v súčasnej smernici.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM