Webnoviny - Svet

Opozícia podá návrh na odvolanie Kaliňáka

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Opozícia chce doručiť návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v parlamente do Národnej rady SR na budúci týždeň po zozbieraní potrebného počtu podpisov a vypracovaní zdôvodnenia. Na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 podpisov poslancov.

Opozícia sa dnes dohodla, že podá návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v parlamente. Dohodli sa na tom predstavitelia SDKÚ-DS, KDH a SMK. Ako uviedol na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ, každý by mal robiť to, čo vie lepšie. „Kaliňákovi ide lepšie podnikanie ako ministrovanie,“ vyhlásil.

Opozícia vyčíta Kaliňákovi hrubé porušenie ústavy, vnútroštátnych i medzinárodných predpisov pri kauze prevozu výbušniny z popradského letiska do Írska. Podľa Figeľa ide o bezprecedentnú blamáž SR. Zároveň dodal, že posledná kauza je súčasťou série káuz v rezorte vnútra ako boli kauzy „Rehák, Valko, Malinová, františkáni.“

SDKÚ-DS podľa predsedu strany Mikuláša Dzurindu pobúrilo správanie Kaliňáka k protestujúcim kamionistom. „Namiesto ospravedlnenia na nich poslal policajtov, aby im brali vodičské preukazy,“ zdôraznil a dodal, že toto konanie pripomína obdobie pred rokom 1989.

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho bola situácia na ministerstve vnútra jeho strane jasná už pri predchádzajúcich kauzách, keď si iní mysleli, že ide o partikulárne záležitosti. Csáky spomenul prípad študentky Hedvigy Malinovej, fanúšikov na futbale v Dunajskej Strede, či počínanie policajtov pred Prezidentským palácom. Upozornil, že policajti sa nikdy necvičia na medzinárodných linkách, ale vnútroštátnych. Zároveň zdôraznil, že problémy, ktoré vznikli na začiatku roka 2010, nie sú medzi vládou a opozíciou, ale vládou a občanmi.

Dzurinda reči Vladimíra Mečiara, ktorý kritizuje Kaliňáka, ale odmieta podporiť jeho odvolanie, považuje za jalové a umelé. „Predseda ĽS-HZDS chce napínať svaly kvôli voličom, ale pritakávača Smeru-SD zohrá až do konca. Neberte ho vážne,“ vyhlásil. Dzurinda tiež kritizoval vládu, že sa pri kauzách vždy zbavuje zodpovednosti a hádže ju na svoje predchodkyne. Podľa neho však kauza výbušniny dostala Slovensko podľa zahraničných médií do polohy, keď bol unesený prezidentov syn. Šéf SDKÚ-DS tiež pripomenul protesty lekárov na konci jeho vládnutia. „Lekárom som nevynadal ani jednou vetou. Strpel som aj hodené plášte. Ide Robertovi Ficovi a Smeru-SD skutočne o ľudí? Mal skvelú príležitosť ukázať kamionistom, že mu skutočne ide o ľudí,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM