Zo Slovenska

Orientácia na západ alebo príklon k Rusku? TOTO chcú Slováci! Výsledky PRIESKUMU prekvapili

Slováci v prieskume ukázali, ako si predstavujú geopolitickú orientáciu našej krajiny.

Ilustračný obrázok k článku Orientácia na západ alebo príklon k Rusku? TOTO chcú Slováci! Výsledky PRIESKUMU prekvapili
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na Slovensku sa 46,4 percenta ľudí prikláňa k prozápadnej geopolitickej orientácii. Usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom preferuje 39,5 percenta respondentov. Osem percent opýtaných by uprednostnilo, keby Slovensko stálo na strane Ruska. Vyplýva to z výsledkov júnového prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

Prozápadná nálada

„Prozápadná geopolitická orientácia na Slovensku za posledný rok narástla a v porovnaní s výskumom spred desiatich rokov je dokonca takmer dvojnásobná,“ upozornili autori prieskumu. Na jeseň 2014 preferovalo orientáciu na Západ 25,8 percenta opýtaných, v marci tohto roka sa k nej prihlásilo 42,8 percenta ľudí.

Geopolitická orientácia na Západ rastie so zvyšujúcim sa vzdelaním respondentov, pričom medzi vysokoškolsky vzdelanými ju podporuje takmer 60 percent opýtaných. Najvýraznejšie prozápadní sú respondenti do 30 rokov. Zároveň s vekom narastá preferencia vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.

Ako sú na tom voliči jednotlivých strán?

Postoje voličov strán Hlas-SD a Progresívne Slovensko sa oproti jari 2023 príliš nezmenili. Voliči strany Hlas-SD sa väčšinovo prikláňajú k vyváženej pozícii medzi Ruskom a Západom (aktuálne 52,7 percenta, v roku 2023 to bolo 47,3 percenta), ale zároveň významná časť z nich preferuje Západ (aktuálne 35,7 percenta, v roku 2023 34,1 percenta). Voliči Progresívneho Slovenska výrazne preferujú orientáciu na Západ (84 percent) a o vyváženú pozíciu by sa chcelo usilovať 14,5 percenta z nich. Tieto hodnoty sa v porovnaní s rokom 2023 takmer nezmenili.

Zmeny nastali pri voličoch strany Smer-SD. Na jar 2023 sa 22,3 percenta z nich chcelo geopoliticky prikloniť skôr na stranu Ruska, v súčasnosti je to 12,5 percenta. Preferencia prozápadnej orientácie narástla zo 7,9 percenta na jar v roku 2023 na 18,8 percenta v júni 2024. Voliči Smeru-SD sa však stále väčšinovo prikláňajú k vyváženej pozícii medzi Západom a Ruskom (63 percent, pričom v roku 2023 to bolo 66,9 percenta).

Podobne narástla prozápadná orientácia i medzi nevoličmi, a to z 26,5 percenta v roku 2023 na súčasných 37,2 percenta, a zároveň medzi nimi poklesla preferencia vyváženej pozície zo 47,6 percenta v roku 2023 na súčasných 35,8 percenta.

Vnímame dôležitosť

Pre takmer polovicu respondentov (48,9 percenta) je problematika geopolitického zaradenia Slovenska skôr či veľmi dôležitá. Za skôr či vôbec nedôležitú ju považuje 18,1 percenta respondentov. Za dôležitejšiu ju pokladajú prívrženci Západu (57,1 percenta) ako prívrženci vyváženej pozície (45,6 percenta) či Ruska (41,2 percenta).

Väčšina respondentov sa domnieva, že o tejto problematike je veľmi či skôr dôležité viesť celospoločenskú diskusiu (55,4 percenta). Zároveň si takmer dve tretiny (62,4 percenta) respondentov myslia, že táto téma veľmi či skôr rozdeľuje slovenskú spoločnosť. Na tomto názore sa väčšinovo zhodnú prívrženci všetkých geopolitických orientácií.

Prieskum realizovali od 19. do 24. júna na vzorke 1 000 respondentov. Ide o sériu prieskumov, ktoré iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM