Zdroj: TASR/Jakub Popelka

OTVÁRAJÚ sa obchody, kostoly aj hotely! Je tu UVOĽŇOVANIE opatrení, avšak s testovaním

Od budúceho pondelka sa život na Slovensku vracia sčasti do normálu. Avšak, naďalej za prísnych opatrení. Uvoľňovanie je len čiastočné.

Aktualizované ELA Zo Slovenska
Aktualizované ELA Zo Slovenska

OTVÁRAJÚ sa obchody, kostoly aj hotely! Je tu UVOĽŇOVANIE opatrení, avšak s testovaním

Od budúceho pondelka sa život na Slovensku vracia sčasti do normálu. Avšak, naďalej za prísnych opatrení. Uvoľňovanie je len čiastočné.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka (19. 4.) nebude už ani jeden okres v čiernej fáze.

Stúpa reprodukčné číslo

Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa ale udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má aj naďalej britská mutácia nového koronavírusu.

V utorok o tom informoval predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Podľa dát po Veľkej noci však začalo stúpať reprodukčné číslo. To bolo okolo hodnoty 0,8. Za posledné dni spozorovali, že teraz sa pohybuje okolo hodnoty 0,95.

„Až najbližšie dni a dáta ukážu, ako sa Slovensku darilo udržať situáciu počas Veľkej noci,“ dodal premiér na tlačovej konferencii.

„Ak zodpovednosť neunesieme, budeme tam, kde sme boli posledné mesiace,“ povedal na tlačovke minister financií Igor Matovič.

Od pondelka sa uvoľnia opatrenia:

  • otvoria sa všetky obchody a služby, na 1 osobu bude 15 štvorcových metrov, povinný je negatívny test,
  • pohyb v prírode bude možný aj mimo okres, povinný je negatívny test,
  • otvoria sa kostoly, 1 osobu na 15 štvorcových metrov, povinný je negatívny test,
  • šport v exteriéri max. 6 osôb, povinný je negatívny test,
  • otvoria zoo, múzeá a botanické záhrady, 1 osoba na 15 štvorcových metrov,
  • knižnice do max. 6 osôb,
  • hotely a penzióny do max. 6 osôb, zatiaľ bez otvorenia reštaurácie.

„Pohybujeme sa na tenkom ľade, ak neunesieme zodpovednosť vo forme uvoľnených opatrení od pondelka (19.4.), vrátime sa do situácie, v ktorej sme už boli,“ upozornil Matovič.

Čo je potrebné vedieť?

Situácia sa zlepšuje, ale…

Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Ako priblížil šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík, aktuálne je hospitalizovaných 2456 pacientov, kým minulý týždeň to bolo 2944.

Klesol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z 340 na 296 osôb. Celková zaočkovanosť na Slovensku je 19,6 percenta, druhou dávkou je zaočkovaných 6,7 percenta osôb.

V zariadeniach sociálnych služieb je prvou dávkou zaočkovaných 80 percent a 52 percent druhou dávkou. Celkovo sa od pondelka môže riadiť tretím stupňom varovania podľa COVID automatu.

Upozorňuje, že dôležité je naďalej nosiť v interiéri respirátor cez nos a ústa, v interiéri treba veľa vetrať, čas treba tráviť aj vonku na vzduchu. Najlepšou zbraňou je stále vakcinácia. Vyzýva na ostražitosť voči sebe a svojmu okoliu.

Naďalej pokračuje pokles výjazdov k pacientom s novým koronavírusuim. Stále viac pacientov sa z nemocníc prepúšťa domov. Obsadených je 75 percent intenzivistic­kých lôžok.

Ďalšie vakcíny

Do konca mesiaca by malo na Slovensko prísť ďalších 300-tisíc vakcín, počíta sa aj s dodávkou jednorazových očkovacích látok od spoločnosti Johnson&Johnson.

Do druhého stupňa by sa SR malo dostať 26. apríla, ak bude pozitívny trend pokračovať. Mišík pripomenul, že situácia je veľmi krehká a vyžaduje si dodržiavanie opatrení zo strany občanov.

„Je pred nami čas veľkej zodpovednosti,“ dodal premiér.

Čo sa deje s vakcínami?

Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín