Webnoviny - Svet

P. Hrušovský nechá poslanecký klub SNS fungovať ďalej

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Na sedemčlenný klub Slovenskej národnej strany (SNS) nesiahne ani nový predseda parlamentu Pavol Hrušovský, hoci sa prikláňa k názoru, že klub, ktorý nemá aspoň osem členov, by nemal existovať. „Rešpektujem tento stav, ktorý momentálne je, ale vytvorili sme precedens, ktorý aj do budúcnosti môže byť pre vzťahy medzi poslancami a poslaneckými klubmi zlým precedensom,“ povedal Hrušovský pre agentúru SITA.

Otázku existencie klubu SNS vyvolal májový odchod Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka z klubu, čím počet jeho členov klesol na sedem. Podľa rokovacieho poriadku je na vznik klubu potrebných najmenej osem poslancov, neuvádza však, ako postupovať, keď počet členov klesne pod túto hranicu počas jeho fungovania.

Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) dospel vtedy k názoru, že nemá právomoc klub zrušiť, pretože žiadny zákon mu takú právomoc nedáva. „Tento prístup môjho predchodcu aj národnej rady považujem za vyslovene politický postoj, nie z hľadiska práva, ale z hľadiska istej tradície,“ komentuje rozhodnutie Sulíka súčasný predseda NR SR Hrušovský.

Problematiku možno podľa predsedu parlamentu vnímať z rôznych uhlov pohľadu. „To právo, keď si vykladáte extenzívne, tak môžete rešpektovať aj názor, že klub existuje. Ak by som ho vykladal veľmi striktne a prísne, tak by som sa možno priklonil k inému riešeniu, ale nemožno nerešpektovať aj politický rozmer pôsobenia poslancov,“ tvrdí Hrušovský a dodáva, že zvládnuť takýto problém je „umením politiky“.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM