Klaudia Goncalves Správy Rôzne Zo Slovenska

Pellegrini k zverejneniu nahrávky rozhovoru z Gorily: Kauzy neskončia pod kobercom

Premiér Peter Pellegrini reagoval na zverejnenie nahrávky z kauzy Gorila vyhlásením, v ktorom apeloval na nevyhnutnosť vyšetrenia káuz a nastolenia spravodlivosti.

Zdroj: Dnes24.sk

Vyhlásenie predsedu vlády Petra Pellegriniho zo dňa 14.10. 2019 bolo reakciou na zverejnenie nahrávky údajného rozhovoru Mariána Kočnera s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

„Obsah zverejnenej nahrávky oprávnene vyvoláva znechutenie a je výpoveďou o falošnom presvedčení určitej skupiny ľudí o tom, že vlastnia spravodlivosť v tomto štáte,“ uviedol premiér v úvode vyhlásenia. „Ani ja sám som nečakal, že raz budem čítať o tom, ako sa bývalý generálny prokurátor a jeho, teraz už uväznený komplic, bavili o úplatkoch, o guľkách do hlavy pre kľúčových svedkov a o problémoch s predstaviteľmi veľkej spoločnosti, ktorá dnes vlastní celý rad slovenských médií a má vplyv na formovanie verejnej mienky,“ dodal premiér.

Padni, komu padni

Peter Pellegrini ďalej zdôraznil, že vyšetrenie vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bolo jednou z jeho priorít a vyjadril presvedčenie, že tieto priority sa darí úspešne napĺňať: „Pán Kočner sedí vo väzení, rovnako ako aj ďalšie osoby podozrivé z vykonania a sprostredkovania tejto vraždy,“ uviedol premiér a dodal, že predmetom vyšetrovaní sú aj ďalšie závažné kauzy, ktoré s vraždou priamo nesúvisia a polícia podľa neho robí všetky potrebné kroky tak, ako má.

„Kauzy nebudú zametené pod koberec, padni, komu padni,“ dodal.

„Vyšetrenia káuz považujem za mimoriadne dôležité, pretože Slovensko potrebuje očistu spoločnosti, a tak, ako sme sa v minulosti dokázali vysporiadať s mafiánmi, ktorí dnes sedia v base, tak sa v súčasnosti musíme vyrovnať s ľuďmi, ktorí si v minulosti kupovali spravodlivosť v domnienke, že ostanú navždy bez trestu,“ prízvukoval Pellegrini.

Premiér zdôraznil, že ak má byť nastolená spravodlivosť pre všetkých a nielen pre vyvolených, je potrebné aby sa začal očistný proces aj v samotnom súdnictve a prokuratúre. Zároveň ponúkol okamžitú pomoc pri zmene zákonov potrebných k očiste súdnictva: „Som pripravený stretnúť sa s generálnym prokurátorom aj predsedníčkou súdnej rady, ak ma o to požiadajú a predložiť pozmeňujúce legislatívne návrhy na schválenie aj v skrátenom legislatívnom konaní,“ uviedol premiér.

Pranierujme jednotlivcov

Peter Pellegrini apeloval aj na opozíciu, aby nezovšeobecňovala zlyhania jednotlivcov a nevydávala ich za zlyhania celého systému. „Pranierujme jednotlivcov,“ vyzval opozíciu.

Gorilu označil premiér Pellegrini za kauzu o kupovaní poslancov a privatizačnom rozkrádaní majetku, zo zverejnených nahrávok je podľa neho zrejmé, že niektorí z aktérov kauzy Gorila pokračovali v týchto praktikách a vydieraní naďalej medzi sebou samými. Apeloval na morálku a osobnú zodpovednosť ľudí z nahrávok, aby zvážili svoje ďalšie pôsobenie vo verejných funkciách.

„Slovensko potrebuje dôveru ľudí v štát a štátne inštitúcie, ľudia musia vidieť vyvodzovanie osobnej zodpovednosti v prípade týchto individuálnych zlyhaní a sudcovský stav musí nájsť spôsob, ako sa vysporiadať s čiernymi ovcami vo svojich radoch,“ zdôraznil premiér.

Na záver vyjadril premiér Pellegrini podporu policajtom a orgánom v trestnom konaní s prísľubom maximálnej materiálnej a technickej pomoci, ak o ňu požiadaju. Zároveň vyjadril vieru v to, že generálny prokurátor kauzu preverí, zaujme jasné stanovisko a bude konať.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM