Zo zahraničia

Pápež František o sexuálnom zneužívaní: Uznal, že škandály v cirkvi ľudí odrádzajú

Pápež František uznáva, že škandály sexuálneho zneužívania, ktoré otriasajú katolíckou cirkvou, odrádzajú ľudí od cirkvi. Uviedol, že cirkev musí zmeniť svoje spôsoby, ak si chce uchovať budúce generácie.

Ilustračný obrázok k článku Pápež František o sexuálnom zneužívaní: Uznal, že škandály v cirkvi ľudí odrádzajú
Zdroj: TASR

František v utorok vo svojom príhovore k mladým ľuďom v prevažne sekulárnom Estónsku, kde sa končí jeho apoštolská návšteva v Pobaltí, reflektoval nedávne správy o zneužívaní detí kňazmi v Nemecku, uviedla agentúra AP.

Správa unikla do médií

Spravodajský portál Spiegel Online a týždenník Die Zeit totiž v polovici septembra informovali o 3677 prípadoch zneužívania kňazmi v rokoch 1946–2014. Obe médiá uviedli, že správu si objednala Konferencia biskupov Nemecka a vypracovali ju tri univerzity: v Giessene, Heidelbergu a Mannheime. Správa mala byť zverejnená 25. septembra, ale do médií unikla skôr.

V závere správy sa uvádza, že vyše polovica obetí bola vo veku 13 rokov a menej a väčšinou išlo o chlapcov. Každý šiesty prípad sa týkal znásilnenia a do sexuálneho zneužívania bolo zapletených najmenej 1670 kňazov. Okolo 969 obetí zneužívania boli miništranti, dodal Die Zeit.

V správe sa tiež píše, že skutočné počty obetí sú pravdepodobne oveľa vyššie. K takémuto záveru dospelo bádanie expertov z univerzít.

Pápež na dnešnom ekumenickom stretnutí s mládežou v Tallinne uviedol, že si je vedomý toho, že mnoho mladých ľudí má pocit, že cirkev im nemá čo ponúknuť a že nerozumie ich problémom.

František uznal, že tento pocit je oprávnený, a dodal: „My dospelí sa musíme obrátiť (k viere), musíme si uvedomiť, že na to, aby sme stáli na vašej strane, musíme zmeniť mnohé z toho, čo vás (od cirkvi) odrádza“.

Mladí chcú od cirkvi pokoj

Podľa portálu Vatican News pápež tiež uviedol, že niektorí z mladých „nás výslovne žiadajú, aby sme ich nechali na pokoji, pretože prítomnosť cirkvi vnímajú ako nepríjemnú alebo dokonca provokujúcu“.

„Sú znepokojení sexuálnymi a hospodárskymi škandálmi, po ktorých neprichádza jasné odsúdenie, ako aj našou nepripravenosťou reálne posúdiť život a city mladých ľudí,“ dodal pápež.

Pápež má na záver svojej návštevy v Estónsku v programe omšu, ktorú odslúži na Námestí slobody v Tallinne. Agentúra AP v tejto súvislosti poznamenala, že ku katolíckej viere sa hlási v Estónsku len 6000 ľudí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM