Webnoviny - Svet

Parlament navštívili tisícky ľudí z celého Slovenska

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – V Národnej rade SR je dnes riadne rušno. Možnosť popozerať si parlament zvnútra a stretnúť sa s jeho najvyššími predstaviteľmi aj poslancami počas Dňa otvorených dverí využili tisícky návštevníkov z celého Slovenska. Brány národnej rady sa otvorili o 10:00. Ľudí zaujímalo ako to vyzerá v rokovacej sále, poprechádzali sa po poslaneckých kluboch a podebatovali s predsedom NR SR Richardom Sulíkom (SaS), jeho podpredsedami aj zákonodarcami. Parlament je počas výročia nežnej revolúcie verejnosti otvorený po prvýkrát, doteraz ho mohli navštevovať 1. septembra. Výročie revolúcie pripomína v budove NR SR výstava venovaná tomuto obdobiu, ktorej dominuje ostnatý drôt.

Medzi návštevníkmi sa objavil aj bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba. „Prišli sme si to tu pozrieť, ja som tu už raz bol, s pánom Kaliňákom (poslanec Smeru-SD Robert Kaliňák – pozn. redakcie), nemal som z toho vôbec dobrý pocit, ani z neho, tak som prišiel trošku napraviť ten pocit,“ uviedol po príchode do národnej rady. Návšteve traktu podpredsedu NR SR Roberta Fica, u ktorého bolo možné stretnúť aj Kaliňáka, sa Kotleba vyhol. „Nechcem si pokaziť deň,“ zdôvodnil. „On ešte chodí po slobode? To som prekvapený,“ zareagoval na informáciu o Kotlebovej návšteve parlamentu Kaliňák a podotkol, že z toho, čo by mu pri osobnom stretnutí povedal, by mu ten deň určite pokazil.

Veľa práce mali dnes podpredsedovia parlamentu. Tých v kanceláriách navštevovali ľudia, ktorí žiadali od nich podpisy či spoločné fotky. „Ja som v parlamente prvýkrát bol zvolený v roku 1992, absolvoval som celý rad podobných podujatí. Pre mňa je to príležitosť prejaviť úctu k ľuďom, ktorí sa zaujímajú o prácu zákonodarného zboru,“ uviedol podpredseda Robert Fico (Smer-SD). Dnešný deň ako oficiálny deň otvorených dverí nepovažuje za najvhodnejší, podľa neho bol omnoho lepší 1. september. Najčastejšie sa ho vraj ľudia pýtajú, prečo Smer-SD ako víťaz volieb nie je súčasťou vlády a zaujímali ich aj zmeny v Zákonníku práce. Fico netuší, koľko podpisov dnes dal, ale ako povedal, bolela ho už ruka.

„Netajím sa tým, že mám veľmi rád ľudí, rád sa s ľuďmi stretávam a získavam názory na život aký v realite naozaj je,“ zhodnotil Deň otvorených dverí v NR SR podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Ľudia s ním najviac debatovali o sociálnej situácii. Táto problematika zaujímala aj návštevníkov u podpredsedu Milana Horta (SDKÚ-DS). Deň otvorených dverí vnímajú ako príležitosť ľuďom všetko osobne vysvetľovať a hovoriť pravdu. Hrušovský predpokladá, že za dnešný deň dal stovky až tisícky podpisov. Od podpredsedu Bélu Bugára si ľudia pýtali skôr fotky ako podpisy. „Ja som taký istý človek ako hocikto iný, možno teraz trochu vyššie postavený, ale inak taký istý dedinský človek ako ktorýkoľvek dedinčan,“ povedal. Ako prezradil, napríklad v utorok doma tri hodiny rýľoval záhradu. Predstaviteľov národnej rady navštívil aj najväčší zberateľ podpisov v strednej Európe zo Slovenska, ktorý má doma zhruba 40 000 podpisov známych ľudí, medzi nimi 150 prezidentských.

„Cítim sa ako hviezda, taká filmová,“ zhodnotil dnešný deň predseda NR SR Richard Sulík. Predseda parlamentu si stojí za tým, že 17. november je lepší dátum na Deň otvorených dverí ako 1. september. „Tento deň je oveľa vhodnejší, aby sme slávili slovenský parlamentarizmus. Je to významný deň, zbavili sme sa komunistov a parlament konečne nadobudol v spoločnosti tú úlohu, ktorá mu patrila,“ uviedol. Ako podotkol, doteraz sa na dňoch otvorených dní v NR SR nezúčastňoval, tak nedokáže zhodnotiť, čím je iný ako tie predchádzajúce.

Poslanecké kluby využili dnešnú bohatú návštevu na kampaň pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami a ľudia odchádzajú z NR SR ovešaní balónikmi, volebnými kalendármi, zapaľovačmi, šiltovkami, perami, zápisníkmi či sladkosťami. Poslanci za Smer-SD sa rozhodli program spestriť aj živou hudbou a pred ich klubovou miestnosťou vyhrávajú dvaja gitaristi. Podľa Pavla Pašku je politiky aj volieb už strašne veľa, preto sa rozhodli pre takéto spríjemnenie dňa. Nezabudol však podotknúť, že počas Dňa otvorených dverí 1. septembra by sa takýto typ hudby nehodil. Sulíkovi táto aktivita podľa vlastných slov neprekáža. „Super, to je úplne v poriadku. Dnes je Deň otvorených dverí, nie je to nejaká súkromná akcia,“ poznamenal.

Súčasťou Dňa otvorených dverí je aj sprístupnenie starej budovy parlamentu na Župnom námestí, kam z budovy NR SR na Námestí Alexandra Dubčeka premávala kyvadlová doprava a popoludňajší koncert na Námestí SNP. Vystúpi na ňom napríklad prvá česko-slovenský superstar Martin Chodúr.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM