Milan Hanzel Správy

Parlament odklepol TRINÁSTY dôchodok: TU je PREHĽAD, koľko sa ujde každému penzistovi!

Dôchodcovia dostanú dvojnásobne viac v rámci upraveného 13. dôchodku, ako dostávali v predchádzajúcom období v prípade vianočného príspevku.

Ilustračný obrázok k článku Parlament odklepol TRINÁSTY dôchodok: TU je PREHĽAD, koľko sa ujde každému penzistovi!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vyhlásil to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár s tým, že hnutie dôchodcov neklame.

Obul sa do Pellegriniho

Podľa vyjadrení Sme rodina v stredu nepodporil nikto z opozičných poslancov Smeru-SD ani nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho zmeny pri 13. dôchodku a podľa hnutia Sme rodina to je dôkazom toho, že pre dôchodcov títo poslanci nerobia nič.

„Hnutie Sme rodina sľuby plní a premieňa ich na reálne skutky a činy. Pellegriniho strana Hlas-sociálna demokracia robí presne to isté, čo robili títo poslanci posledných 10 rokov. Len klamú dôchodcov a nikdy im 13. dôchodky nedali. Strana Smer-SD v roku 2010 sľubovala, že im dá 13. dôchodky, ale dôchodcovia ich nedostali, ani keď vládla strana sama. Klamú ľudí a podvádzajú,“ vyhlásil Kollár.

Vraj im nechcú pomôcť

Podľa Sme rodina mohli opoziční poslanci v stredu dôchodcom pomôcť. Aj predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipiansky skonštatoval, že to, čo bolo v stredu v parlamente schválené, nepovažuje za 13. dôchodok, ale modifikovaný vianočný príspevok.

„Pán Lipiansky je členom Dozornej rady Sociálnej poisťovne (SP) a vie, že vláda musela zadotovať SP miliardou eur navyše práve pre nový koronavírus. Každý dôchodca nech si pred Vianocami pozrie, koľko dostal vlani a koľko dostane tento rok. Garantujem im, že dostanú viac,“ doplnil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Dostanú aj ďalšie skupiny

Tiež upozornil, že prijatá novela zákona o 13. dôchodku pomáha aj tým najzraniteľnejším skupinám. Opozícia chce Krajniaka odvolávať z funkcie, pretože je presvedčená, že ničí sociálne istoty. „Je to dobrá príležitosť, aby som mohol urobiť odpočet toho, ako sme pomohli občanom. Doteraz išla na pomoc pri pandémii suma zhruba vo výške jednej miliardy eur. Napriek rečiam opozície miera nezamestnanosti na Slovensku klesá,“ doplnil Krajniak.

Aké sú to sumy?

„Dôchodca s priemerným dôchodkom, ktorý je približne 477 eur, dostal v minulom roku vianočný príspevok vo výške 80 eur. Tento rok dostane 13. dôchodok vo výške 205 eur,“ prezradil Krajniak. Nárok budú mať starobní dôchodcovia a poberatelia predčasného starobného, sociálneho, invalidného, vdovského a vdoveckého či sirotského dôchodku a ľudia s výsluhovou penziou.

Dôchodok a trinásty dôchodok

  • do 214,82 eur – 300 eur
  • 300 eur – 269,34 eur
  • 400 eur – 233,34 eur
  • 500 eur – 197,34 eur
  • 600 eur – 161,34 eur
  • 700 eur – 125,34 eur
  • 800 eur – 89,34 eur
  • 900 eur – 53,34 eur
  • 950 eur – 50 eur
Zdroj: TASR

Najčítanejšie