Politika

Parlamentu dajú ZBOHOM: Na končiacich poslancov čaká štedré ODSTUPNÉ

V parlamente končí viacero tvárí. Na účte im však ešte pristane štedrá odmena.

Ilustračný obrázok k článku Parlamentu dajú ZBOHOM: Na končiacich poslancov čaká štedré ODSTUPNÉ
Zdroj: TASR/Jakub Kotian , TASR/Jaroslav Novák

Slovensko po parlamentných voľbách sleduje, či sa víťazovi podarí zostaviť vládnu koalíciu. Aktuálne prebiehajú rokovania a jasnú odpoveď ešte nemáme.

Viacero aktuálnych poslancov má však iné starosti. Množstvo z nich už totiž do poslaneckých lavíc nezasadne a svoje miesta budú musieť prenechať novej zostave. Niektorí sa už rozhodli nekandidovať, iní neuspeli vo voľbách.

Môžu čakať štedré odstupné

Ako nedávno pripomenul portál hnonline.sk, kým bežný zamestnanec sa k odstupnému dostane iba sporadicky, zákonodarcovia dostanú štedrú odmenu automaticky. Týka sa to tak aj končiacich poslancov.

„Zo zákona majú poslanci nárok na peniaze nielen pri nečakanej strate mandátu, ale aj pri ukončení volebného obdobia. To, či im mandát zanikne v predčasnom alebo riadnom termíne, nehrá v prípade odstupného žiadnu rolu,“ informoval portál.

Koľko dostanú?

Parlamentní poslanci majú nárok na odstupné takmer v akomkoľvek prípade straty mandátu. Podmienkou je, že nemôžu byť právoplatne odsúdení. "Ak poslanec vykonával mandát najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, patrí mu plat ešte počas dvoch mesiacov,“ povedal portálu odbor komunikácie Národnej rady.

Ako pripomenul Čas.sk, výška odstupného môže dosahovať dvojmesačný alebo trojmesačný plat. „Základný plat poslanca je dnes už 3 270 eur mesačne. Ak to berieme ako dvojnásobok, odstupné bude pre končiacich ľudí v parlamente asi vo výške 6,5 tisíca eur,“ píše portál.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM