Magazín Lifestyle

Patríte medzi nich? Ženám záleží na veľkosti, muži dajú na kamarátov

Podľa analýzy štatistík za uplynulý rok stále platí, že častejšie kupujú autá muži ako ženy. Obe skupiny však majú iné nároky.

Ilustračný obrázok k článku Patríte medzi nich? Ženám záleží na veľkosti, muži dajú na kamarátov
Zdroj: Pinterest

Určite máte vo svojom okolí aspoň jedného muža, ktorý svojho štvorkolesového tátoša pomenoval ľudským menom a stará sa oň lepšie, ako o svoju manželku.

Kým autá sú pre väčšinu mužov srdcovou záležitosťou, ženy v ňom vidia skôr praktického pomocníka.

Ako vyberajú muži a ako ženy?

Podľa analýzy štatistík za uplynulý rok od predajcu ojazdených automobilov AAA AUTO stále platí, že častejšie kupujú autá muži ako ženy. Výrazne väčšie percento, a to 73 % patrí práve mužom. Nežnejšie pohlavie tvorilo len 27 %, teda približne len štvrtinu zákazníkov.

„Priemernú cenu pri kúpe ojazdených automobilov sme u mužov zaznamenali na úrovni okolo 7 855 eur. Ženy do nového automobilu investujú čiastku 7 400 eur, čo je o 455 eur menej ako investícia mužov,“ uviedla Karolína Topolová, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier.

Podľa čoho si vyberajú autá ženy a muži? Čo sa týka mužov, tí si podľa Topolovej dávajú pri výbere auta veľmi záležať na všetkých detailoch. „Pred kúpou vozidla prejdú všetky weby, internetové diskusie, prečítajú si množstvo recenzií, prípadne sa poradia s príbuznými alebo kamarátmi. Nevynechajú jediný detail a požiadaviek na auto majú omnoho viac ako ženy,“ priblížila pre Dnes24 Topolová.

Ženy až také dôsledné nie sú. Viac ich zaujíma praktická stránka a vzhľad auta, pričom preferujú menšie vozidlá. Zrejme preto, aby sa toľko netrápili s parkovaním. Tiež veľmi zvažujú náklady na palivo, servis a celkovú praktickosť.

Na farbe záleží!

Čo sa týka farby auta, obe pohlavia sa zhodujú v praktickosti striebornej, na ktorej až tak nevidno nečistoty a umiestnila sa na prvej priečke obľúbenosti. Ďalšie obľúbené farby pri oboch pohlaviach sú tradičná čierna a biela. Rozdiel medzi mužmi a ženami sa objavil až pri štvrtej najobľúbenejšej farbe, ktorou je u žien červená a u mužov modrá.

Zhoda nastala aj pri najobľúbenejších značkách. Na prvej priečke sa umiestnila tradične Škoda, ďalej Volkswagen a Hyundai.

Muži aj ženy v minulom roku preferovali skôr silnejšie motory, a to s najčastejším objemom 2.0 litra. Poradie predajov áut podľa typu karosérie je na prvých troch priečkach rovnaké pre obe pohlavia. Prvou voľbou je hatchback, druhou je kombi a na tretej priečke sa umiestnilo SUV.

Pri preferovanom druhu paliva sa ale voľba pohlaví rozchádza. Kým muži si radšej zaobstarajú automobil na naftu (51 %), u žien sú v obľube skôr benzínové autá (58 %).

Keby ste si kupovali auto, akú farbu by ste uprednostnili?

biela 11.4%
červená 11.8%
čierna 20.6%
modrá 9.2%
strieborná 12.7%
zelená 4.8%
žltá 7%
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie