Ilustračný obrázok k článku Pčolinský PRITVRDIL: Mikulec vraj chce vylúčiť z volieb NEZAOČKOVANÝCH?!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pčolinský PRITVRDIL: Mikulec vraj chce vylúčiť z volieb NEZAOČKOVANÝCH?!

Ďalšia koaličná roztržka na obzore? Nie je žiadnym tajomstvom, že strane Sme rodina súčasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nie je po vôli pre podozrenie z údajného úplatku. Do sporu sa dostáva teraz s Petrom Pčolinským.

ELA Politika
ELA Politika

Pčolinský PRITVRDIL: Mikulec vraj chce vylúčiť z volieb NEZAOČKOVANÝCH?!

Ďalšia koaličná roztržka na obzore? Nie je žiadnym tajomstvom, že strane Sme rodina súčasný minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nie je po vôli pre podozrenie z údajného úplatku. Do sporu sa dostáva teraz s Petrom Pčolinským.

Ilustračný obrázok k článku Pčolinský PRITVRDIL: Mikulec vraj chce vylúčiť z volieb NEZAOČKOVANÝCH?!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Poslanec Kollárovej strany Peter Pčolinský na sociálnej sieti napísal, že novela z dielne ministerstva vnútra umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní.

„Prosím o zdieľanie!!! Minister vnútra Roman Mikulec predložil na rokovanie návrh zákona, ktorý upravuje volebné pravidlá. Dobre si prečítajte tento odsek, ktorý podľa môjho názoru umožňuje vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní… MIkULEC musí ODSTÚPIŤ!,“ napísal vo svojom statuse poslanec Pčolinský. Ako dôkaz priložil aj konkrétny text spornej novely.

Článok pokračuje pod príspevkom.

Prosím o zdieľanie ❗️❗️❗️ Minister vnútra Roman Mikulec predložil na rokovanie návrh zákona, ktorý upravuje volebne...

Posted by Peter Pčolinský on Tuesday, August 3, 2021

Je neschopný!

Časť diskutujúcich okamžite rozhorčene reagovala, že ak je to pravda, nech Sme rodina „povalí“ túto vládu. Do diskusie sa zapojil aj poslanec, ktorý na adresu ministra koaličného partnera napísal: „to, že je Mikulec neschopný, hovorím rok,“

Iní hovoria, že Pčolinský šíri dezinformácie. Rovnako tak reaguje aj ministerstvo vnútra. Predložená novela tzv. volebného zákona nemení pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Ministerstvo vnútra SR to uviedlo v reakcii na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského na sociálnej sieti. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová.

„Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,“ skonštatovala Túrosová.

Ako vysvetlil rezort, zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia.

„V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. Tento postup je predmetom novely tzv. volebného zákona,“ vysvetlili v stanovisku.

Ktorí voliči sú hrozbou?

To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa rezortu osobitný predpis, a to zákon na ochranu verejného zdravia.

„Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,“ zdôraznila Túrosová.

Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, ktorý upravuje aj zákon o volebnej kampani a ďalšie zákony, zatiaľ neprešiel vládou.

Na poslednom júlovom rokovaní kabinet pri danom bode rokovanie prerušil pre politické pripomienky hnutia Sme rodina, ktoré mali súvisieť s navrhovanými zmenami pri moratóriu.

Čo nové v politike?

Je to protiústavné

Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva nie je v súlade s Ústavou SR. Tvrdí to ústavný právnik a bývalý politik Peter Kresák.

Naznačil, že ministerstvo vnútra mohlo nájsť aj menej invazívne riešenie, ktoré by nepripravilo občanov nachádzajúcich sa v karanténe alebo domácej izolácii o ich aktívne volebné právo.

„Zjednodušene možno povedať, že novela sa snaží dosiahnuť, aby karanténa alebo izolácia v domácom prostredí nariadená ministerstvom zdravotníctva alebo úradom verejného zdravotníctva bola automaticky vnímaná ako prekážka práva voliť, a teda dôvodom na obmedzenie (neuplatnenie) aktívneho volebného práva občanov,“ tvrdí Kresák.

Ministerstvu vnútra vyčíta, že sa nepokúsilo nájsť riešenie tak, aby nepripravilo občanov v karanténe či domácej izolácii o volebné právo úplne.

Hovorí o viacerých možnostiach, napríklad o umožnení hlasovať poštou prostredníctvom zástupcu či o vytvorení primerane vybavených osobitných volebných okrskov pre túto skupinu občanov podobne ako pri antigénovom testovaní.

Okrem iného sa mu javí ako takmer nevykonateľné, aby orgány verejného zdravotníctva mali k dispozícii kompletné zoznamy osôb, na ktoré sa v prípade vypuknutia tretej vlny pandémie bude vzťahovať karanténa alebo domáca izolácia.

Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín