Webnoviny - Svet

Peanuts oslavujú šesťdesiatku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Svetoznámy comic strip Peanuts, ktorý si na celom svete získal stovky miliónov fanúšikov a fanúšičiek, oslávi v sobotu 60. výročie. Peanuts s postavami ako Charlie Brown, Snoopy, Lucy a Linus, ktorých autorom bol Charles M. Schulz, sa po prvý raz objavil 2. októbra 1950 v siedmich denníkoch a vychádzal pravidelne až do 13. februára 2000. Posledný originálny comic strip vyšiel len niekoľko hodín po tom, ako Schulz 12. februára 2000 zomrel vo veku 77 rokov. Od svojho debutu pred šesťdesiatimi rokmi sa stripy objavili v takmer 2600 novinách v 75 krajinách. Na celom svete aj v súčasnosti opakovane vychádzajú staršie časti.

Obľúbené postavy – Linus so svojou dečkou, panovačná Lucy, úzkostlivý smoliar Charlie Brown a pes Snoopy so svojím písacím strojom, si získali deti i dospelých na celom svete, a z čiernobielych komiksových stripov sa neskôr dostali aj do kníh, televízie či filmov. Schulzova dcéra Jill pripisuje obrovský úspech Peanuts univerzálnym témam. „Ich podstata i postavy sa dotýkajú tém, s ktorými sa môžu stotožniť ľudia z každej generácie, ako je vyhrávanie a prehrávanie. Nezáleží na tom, ako rozvinutá bude naša spoločnosť, každý sa s nimi dokáže identifikovať,“ vysvetlila Jill Schulz, pre ktorú boli kreslené postavičky ako rodina. „Boli ako súrodenci, ktorí sa so mnou ale nemohli hádať,“ prezradila. Podľa Jeannie Schulz tkvel úspech manželovho komiksu v jeho schopnosti jednoducho sprostredkovať bežné ľudské emócie. „Ľudia milujú jednoduchosť a zrozumiteľnosť kresieb a jazyka. Vždy sme vedeli, že tieto postavičky riešili ľudské emócie, obavy, nádeje a neistoty,“ doplnila.

Pri príležitosti okrúhleho výročia sa konajú v USA i na celom svete rôzne oslavy a pocty Schulzovi i Peanuts. V Národnej galérii portrétov vo Washingtone DC napríklad dnes odhalia Schulzov portrét, o ktorý sa postaral kanadský fotograf Yousuf Karsh. Na nasledujúci deň galéria naplánovala celodenný program súvisiaci s Peanuts, vrátane účasti Snoopyho. Do Guinnessovej knihy rekordov sa nedávno dostal 14 centimetrov vysoký 207-karátový Snoopy, ktorého z diamantov a rubínov vyrobil hongkonský šperkár. S hodnotou vyše 317-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 232-tisíc eur) je najdrahším spomienkovým predmetom pripomínajúcim Peanuts. Do osláv sa môžu fanúšikovia a fanúšičky Peanuts zapojiť aj prostredníctvom súťaže na webovej stránke greatpumpkincou­ntdown.com a sociálnych sieťach Facebook a Twitter. Víťaz získa špeciálny Peanuts iPad a 25-tisíc dolárov (v prepočte približne 18-tisíc eur).

Jeannie Schulz si myslí, že jej manžela by veľmi potešilo, keby vedel, že jeho postavičky majú aj naďalej toľko nadšených fanúšikov. „Vždy chcel ľuďom robiť radosť. Páčilo by sa mu, že sa tým ľudia stále bavia,“ skonštatovala vdova po umelcovi, ktorý podľa jej slov meral svoj úspech práve schopnosťou robiť ľudí šťastnými.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM