Zo Slovenska

Pendlerov zrejme neminie pravidelné testovanie a na hraniciach budú kontroly

Vo všetkých okresných mestách vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami.

Ilustračný obrázok k článku Pendlerov zrejme neminie pravidelné testovanie a na hraniciach budú kontroly
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Dvakrát do mesiaca budú testovaní tiež zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) a ľudia z kritickej infraštruktúry štá­tu.

Testovať sa majú aj pacienti nemocníc a klienti DSS. Štát poskytne testy aj veľkým podnikom. Na hraniciach sa zavedú kontroly. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval v pondelok počas rokovania ústredného krízového štábu.

Zredukujú hraničné priechody

„Ktokoľvek, kto v danom okrese bude z akéhokoľvek dôvodu chcieť ísť na bezplatný antigénový test, lebo jednoducho tak to bude cítiť, bude mať k dispozícii takéto odberové miesto,“ načrtol Matovič.

Počet otvorených hraničných priechodov sa zrejme pre kontroly zmenší, obmedzia sa aj otváracie časy. Prichádzajúci by mali mať postupne možnosť otestovať sa aj v blízkosti hraníc.

„Predpokladáme, že sa tam vykoná štyri až päť miliónov testov do mesiaca,“ priblížil premiér. Považuje to za dostatočné, aby sa udržiaval počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.

Bude zákaz vychádzania?

O tom, aké testy sa budú na hraniciach uznávať, či o zákaze vychádzania podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ešte rokujú.

Poznamenal, že niektoré rozhodnutia musí prijať vláda. Ako doplnil na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, na krízovom štábe myslia aj na tranzit a tzv. pendlerov a turnusových zamestnancov.

„Predbežná dohoda je, aby sa pretestovali minimálne raz za dva týždne a vďaka tomu potom mohli voľne pendlovať,“ naznačil.

Matovič tiež uviedol, že v prípade podozrení zo zhoršenia sa situácie môžu pretestovať aj obce či mestá, kde sa neuskutoční druhé kolo plošného testovania.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM